Share

پرویز فتاح، رئیس «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی» در یک برنامه تلویزیونی گفت: غلامعلی حداد عادل، محمود احمدی‌نژاد، سپاه ولی‌ امر، نیروی دریایی ارتش و مرکز پژوهش‌های مجلس املاکی به ارزش صدها میلیاردتومان از املاک بنیاد مستضغفان را در اختیار گرفته و پس نمی‌دهند.

پرویز فتاح – حداد عادل عکس از مسعود شهرستانی/باشگاه خبرنگاران پویا

پرویز فتاح، رئیس «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی» شنبه ۱۸ مرداد در تلویزیون حکومتی ایران مدعی شد این بنیاد می‌خواهد تحت حمایت علی خامنه‌ای، رهبر ایران و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، ساختمان‌هایی را که در تملک خود دارد از برخی از «افراد خاص» و نهادها پس بگیرد و مبلغ فروش آن‌ها را صرف «محرومان و محرومیت‌زدایی» کند.

یکی از نام‌هایی که او مطرح کرده، غلامعلی حداد عادل، مشاور عالی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ست. به گفته فتاح، حداد عادل که مالک و صاحب‌ امتیاز «مدرسه فرهنگ» است، برای احداث این مدرسه بنایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان را در خیابان فرشته اجاره کرده و به‌رغم به‌سرآمدن موعد اجازه، آن را تحویل نداده یا با به‌روز کردن قیمت اجاره، مدت اجاره را تمدید نکرده است.  

رئیس بنیاد مستضعفان گفته: «آقای حداد عادل علاوه بر مدرسه فرهنگ، زمین دیگری برای ساخت مدرسه دریافت کرده بود که البته موفق به دریافت مجوز نشد، زیرا این زمین به متراژ ۸ هزار متر و منطقه هروی و بر روی گسل قرار دارد به همین دلیل آقای حداد عادل این ملک ۴۰۰ میلیارد تومانی را به ما تحویل داد».

محمود احمدی‌نژاد دیگر نام مطرح‌شده است که گفته شده یکی دیگر از ساختمان‌های متعلق به بنیاد مستضعفان، که اکثر آن‌ها پس از مصادره به این بنیاد داده شده‌اند، را در اختیار دارد.

پرویز فتاح گفته احمدی‌نژاد از آن‌جایی که «برای استقرار رئیس جمهوری‌ها پس از پایان مدتشان ضابطه‌ای وجود ندارد و محدود به‌زمان نیست»، در یک ملک ۱۸۰۰ مترمربعی در ولنجک که ۲۰۰میلیارد تومان ارزش دارد مستقر است و آن‌را تحویل نداده است.

دفتر محمود احمدی نژاد امروز یکشنبه در واکنش به اظهارات فتاح اطلاعیه‌ای صادر و ادعا کرد: «احمدی‌نژاد هیچگاه درخواستی برای در اختیار گرفتن ساختمان به بنیاد مستضعفان نداده‌» و به‌رغم آمادگی برای تخلیه،‌ درخواستی را در این‌رابطه دریافت نکرده است.

نکته جالب توجه این است که به گفته فتاح احمدی‌نژاد چنان که در اطلاعیه دفتر او آمده، برای انتقال به مرکز شهر اعلام آمادگی کرده اما «بنیاد مستضعفان در مرکز شهر ملکی را با شرایط احمدی‌نژاد ندارد که او را به مرکز شهر منتقل کند».

به ادعای رئیس بنیاد مستضعفان، ملکی که برای «موسسه باران» در اختیار احمدی‌نژاد بوده، اکنون به محل قرنطینه بیماران تبدیل شده اما بعداً فروخته خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان علاوه بر این افراد از اختلاف با نیروهای مسلح بر سر مالکیت برخی از املاک خبر داده و گفته چون نمی‌تواند علیه این نیروها شکایت کند، «حریفشان نمی‌شود».

او گفته سپاه ولی امر «یکی از املاک خوب جماران» به ارزش ۲۰۰ میلیاردتومان را گرفته و حتی اجازه ورود او به این ملک را نیز نداده است.  فتاح مدعی شده نیروی دریایی ارتش هم «یک جای خوب» در کوهک را به‌رغم فرمان علی خامنه‌ای و امضای باقری، فرمانده ارتش، پس نمی‌دهد.

یکی دیگر از «ملک‌های خوب» بنیاد مستضعفان نیز به گفته فتاح در اختیار مرکز پژوهش‌های مجلس است. به تایید او این ملک که در ضلع جنوبی کاخ نیاوران قرار دارد پیش از این در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و مرکز پژوهش‌های مجلس از پرداخت اجاره یا تحویل آن خودداری می‌کند.

رئیس بنیاد مستضعفان در بخشی از سخنانش به پس‌گرفتن کاخ مرمر از املاک اکبر هاشمی رفسنجانی که در اختیار تشخیص مصلحت بوده اشاره کرده و گفته این بنا «زمانی که دولت قصد بهره برداری دیگری از آن‌را داشته»، با همکاری حسن روحانی، رئیس جمهوری پس گرفته شده و قرار است به‌رغم «آثار دردناک»ی از جمله نصب آسانسور و جکوزی در این کاخ، به موزه تبدیل شود.

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین ادعا کرده بنیاد مالکیت ساختمان مرکز مطالعات و تحقیقات زنان را نیز در اختیار دارد و توانسته پس از ریاست او، معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی، معاونان کنونی و سابق رئیس جمهوری در امور خانواده و زنان را که با مجوز این ساختمان را در اختیار داشته‌اند، برای تخلیه این ساختمان قانع کند. فتاح در اظهاراتش گفته مولاوردی و ابتکار به‌جای پرداخت اجرت المثل، پنج میلیارد تومان بابت تخلیه ساختمان دریافت کرده‌اند.

ابتکار و مولاوردی هر دو سخنان فتاح را «اتهام‌زنی» خوانده‌اند. مولاوردی یکشنبه در حساب توییتر خود به این اظهارات واکنش نشان داد و اظهارات فتاح را «مغلطه» و دور از حقیقت خواند. او نوشت: «این موسسه که کاملا غیرانتفاعی است، هیچگونه نفع و ما به‌ازای مالی برای اعضای هیات امنا و مدیره خود ندارد و ملک طلق کسی هم محسوب نمی‌شود. نام بردن از من و خانم مولاوردی با حقیقت ماجرا سازگار نیست که گویا رانت یانفع شخصی بوده. ساختمان اوایل دهه ۷۰ با نظر امام (ره) به موسسه مطالعات زنان داده شد که ما مسئولیتی نداشتیم. رسانه ملی باید فرصت پاسخ دهد».
ابتکار در حالی مدعی واگذاری این ساختمان در آغاز دهه هفتاد خورشیدی به موسسه تحت مدیریت خودش شد که روح‌الله خمینی دو سال پیش از آغاز این دهه در سال شصت و هشت فوت کرد.

Share