Share

فیلم "پرده" اثر مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین نمایش داده می‌شود.

 

منابع خبری گزارش دادند، روز گذشته اسامی جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی دو فیلمساز مطرح ایرانی با فیلم "پرده" به‌عنوان نامزدهای بخش مسابقه شصت‌وسومین جشنواره فیلم برلین معرفی شدند.

 

تارنمای جشنواره برلین نوشته است در این فیلم، افزون بر جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی؛ مریم مقدم، هادی سعیدی، آزاده ترابی و آقا اولیاء نیز به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

در روزهای میانی آذرماه سال جاری پس از انتشار خبر تولید فیلم جدید جعفر پناهی که به نظر می‌رسد همین فیلم "پرده" باشد برخی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان دادند.

 

در آن زمان، مهدی عظیمی میرآبادی، سرپرست اداره کل نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی گفته بود هیچ پروانه‌ای برای ساخت فیلم جدید پناهی صادر نشده است.

 

بانی‌فیلم نیز در این‌باره نوشت، فیلم جدید جعفر پناهی که به‌تازگی کارهای آن در حال پایان است می‌تواند شانس رفتن به بخش مسابقه کن را داشته باشد.

 

در آن زمان منابع خبری ایران نوشته بودند که این فیلم داستانی مستند در خارج از تهران فیلمبرداری شده و بازیگر نقش نخست آن یکی از کارگردانان مطرح سینمای ایران است.

 

در روزهای میانی آذرماه سال جاری پس از انتشار خبر تولید فیلم جدید جعفر پناهی که به نظر می‌رسد همین فیلم "پرده" باشد برخی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان دادند

فیلم جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی با فیلم‌هایی چون "عوارض جانبی" (استیون سودربرگ)، " کامیل کلودل ۱۹۱۵" (برونو دومونت)، " مرگ ضروری چارلی کانتریمن" (فردریک باند)، "سر راه من" (امانوئل برکوت)، "بخشی از زندگی یک خرده‌فروش" (دنیس تامفرویک)، "طلا" (توماس ارسلان)، "لیلا فوریه" (پیا مارایس) و "راهبه" (گیوم نیکلوکس) رقابت خواهد کرد.

 

ماه گذشته مستند "این یک فیلم نیست" ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب به فهرست اولیه نامزدهای بهترین آثار مستند اسکار راه یافت.

 

"این یک فیلم نیست" سال ۲۰۱۱ در جشنواره فیلم کن در فرانسه حضور داشت.

 

پیش از آن نیز در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ پناهی به‌عنوان داور در سه جشنواره کن، برلین و ونیز حضور داشت.

 

فیلم "پرده" در حالی به جشنواره فیلم برلین راه یافته است که جعفر پناهی به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به شش سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از هر نوع فیلمسازی و نوشتن فیلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه‌های نوشتاری و شنیداری و دیداری داخلی و خارجی و خروج از کشور محکوم شده است.

 

جعفر پناهی یکی از مطرح‌ترین فیلمسازان ایرانی است که تاکنون چند جایزه مهم سینمایی را از جشنواره‌های جهانی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن برای ساخت فیلم "بادکنک سفید" در سال ۱۹۹۵ میلادی، جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۰۰ میلادی، با فیلم "دایره"؛ و جایزه خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم "آفساید" در سال ۲۰۰۶.

 

تاکنون بسیاری از جشنواره‌های سینمایی و چهره‌های مطرح سینمای جهان خواهان رفع محرومیت‌های جعفر پناهی شده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران اقدامی در این راه صورت نداده است.

 

پناهی چندی پیش به‌همراه نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران برنده جایزه آزادی بیان ساخاروف از سوی اتحادیه اروپا شد.

 

در این دوره از جشنواره برلین همچنین انیمیشن کوتاه "روباهی که به دنبال صدا رفت" ساخته فاطمه گودرزی، از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در بخش نسل این جشنواره به نمایش در می‌آید.

 

بخش نسل این دوره جشنواره برلین بر کودکان و نوجوانان متمرکز است که در آن۶۰ فیلم بلند و کوتاه از بیش از ۳۴ کشور شرکت دارند.

 

سال گذشته فیلمی از ایران در جشنواره برلین حضور نداشت، اما اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی داور بخش مسابقه آن بود.

 

جشنواره برلین با نمایش فیلم "استاد بزرگ" ساخته وونگ کاروای، کارگردان نامی چینی گشایش می‌یابد.

 

شصت‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از ۱۹ تا ۲۹ بهمن (هفتم تا هفدهم فوریه) در شهر برلین آلمان برگزار می‌شود.

 

 

Share