Share

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد با عرضه پالایشگاه‌ها در بورس موافق است و اختلاف‌های وزات نفت با وزارت اقتصاد در این رابطه را بی‌اهمیت خواند و گفت: «عده‌ای بی‌کار می‌کوشند به آن پر و بال بدهند». اما سازمان خصوصی‌سازی از عدم همکاری وزارت نفت با این سازمان خبر می‌دهد.

سه‌شنبه ۲۱ مرداد بیژن زنگنه، وزیر نفت در گفت‌وگویی تلویزیونی و در پاسخ به این پرسش که آیا پالایشگاه‌ها وارد بورس خواهند شد گفت:

«با ارائه پالایشگاه‌ها دربورس مخالف نیستیم بلکه موافقیم. اول گفتند در قالب ETF واگذار شود و بعد گفتند بلوکی می خواهیم عرضه کنیم. وقتی قرار باشد بلوکی عرضه شود دیگر به صورت ETF نمی شود عرضه کرد. ولی به هر طریقی بخواهند عرضه کنند ما با آن ها همکاری می کنیم.»

وزیر نفت ضمن اشاره به همکاری‌های لازم برای ارائه پالایشگاه‌ها به بورس، اظهار داشت اختلافات میان وزارتخانه تحت ریاست او و وزارت اقتصاد را «عده‌ای بی‌کار» سعی می‌کنند بال و پر بدهند. به گفته بیژن زنگنه هرگاه مشکلی با وزارت اقتصاد پیش بیاد آنها با گفت‌وگو مشکلات را رفع می‌کنند.

اختلاف‌ها بر سر چگونگی عرضه پالایشگاه‌ها در بورس از مدت‌ها قبل جربان دارد. از فرودین ماه ۹۹ مقرر شده بود مدیر صندوق ETF پالایشی یا همان صندوق «دارا دوم» معرفی و این صندوق در بورس عرضه شود که تاکنون عملی نشده است.

همزمان با صحبت‌های وزیر نفت، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره عرضه نشدن ETF پالایشی گفت:

«بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله صرفاً توسط دستگاه‌های اجرایی تخصصی که در مورد ETF پالایشی وزارت نفت است امکان‌پذیر می‌باشد. از آنجا که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله توسط دارندگان واحدهای ممتاز همان صندوق که موسسین آن می‌باشند امکان‌پذیر است، تاسیس و به تبع آن مدیریت صندوق صرفاً بر عهده وزارت نفت است.»

در حالی که وزیر نفت، از موافقت این وزارتخانه با ورود پالایشگاه‌ها به بورس و همکاری با سازمان‌های مربوطه خبر می‌دهد، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اما بر عدم همکاری این سازمان تاکید کرده است. او درباره معرفی مدیر صندوق ETF پالایشی گفته:

«پس از تصویب هیئت وزیران در فروردین ماه سال جاری مکاتبات متعددی با وزارت نفت انجام شد و طی آن درخواست معرفی مدیر صندوق از آن وزارتخانه شد، با توجه به این که پس از گذشت چندین ماه از این موضوع و عدم تاسیس صندوق توسط آن وزارتخانه موضوع توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین جلسه هیئت واگذاری که در اواسط مرداد ماه سال جاری برگزار گردید، مطرح شد و او اعلام کرد که پیگیری‌های اینجانب در خصوص معرفی مدیر و رئیس صندوق ETF پالایشی توسط وزارت نفت، منجر به نتیجه نشده است و گذر زمان عرضه سهام دولت در پالایشگاه‌ها را با مشکل مواجه می‌نماید و وزارت نفت اعلام می‌کند که صندوق توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تاسیس شود حال آن که قانونگذار این موضوع را به عهده وزارتخانه تخصصی گذاشته است.»

بر اساس گفته‌های علیرضا صالح، مسئولیت تاسیس صندوق‌ «دارا دوم» بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی اجازه تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز حتی قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری هم نیست. «به همین ‌خاطر موضوع اعطای اختیار توسط وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده­‌های نفتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچ‌گونه موضوعیت قانونی ندارد، و این تنها وزارت نفت است که می‌تواند صندوق را تشکیل و عرضه نمایند».

صندوق ETF یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دولتی است که امکان خرید و فروش آن به عنوان دارایی وجود دارد. صندوق‌هایی چون ETF همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند.


در همین زمینه

Share