Share

همزمان با امضای حکم آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان توسط رئیس جمهوری افغانستان، آمریکا اعلام کرد که قصد دارد تا پایان ماه نوامبر شمار سربازان خود در این کشور را به زیر ۵۰۰۰ نفر کاهش دهد.

دو سرباز آمریکایی‌، در دوطرفشان انباشته‌ای از وسایل نفرات در یک مقر نظامی در افغانستان ــ‌ منبع: AFP

براساس آمار وزارت دفاع آلمان، آمریکا تا میانه ماه ژوئن سال جاری شمار نیروهای خود در افغانستان را به ۸۶۰۰ نفر کاهش داد. اکنون شمار بیشتری از سربازان آمریکایی این کشور را ترک می‌کنند.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، آمریکا متحدان خود را از کاهش نیروهایش در افغانستان مطلع کرده است. وزارت دفاع آلمان گفته یک نماینده دولت آمریکا گزارش داده است که «آمریکا تا پایان ماه نوامبر ۲۰۲۰ نیروهای خود را تا زیر ۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد داد».

این موضوع در ماه ژوئن سال جاری میلادی به‌شکل غیررسمی به متحدان آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ابلاغ شده بود.

پنتاگون گفته است که روند کاهش نیروها به «شرایط افغانستان» بستگی دارد. همچنین وزارت دفاع آمریکا در مشورت با کنگره این کشور و «هماهنگی مستقیم» با شرکای ناتو اقدام خواهد کرد.

امضای حکم آزادی زندانیان باقی مانده طالبان

همزمان با انتشار این خبر محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه ۲۱ مرداد / ۱۱ اوت حکم آزادی ۴۰۰ «زندانی خطرناک» طالبان را امضا کرد.

غنی پیش از این گفته بود که ۴۰۰ زندانی طالبان را به دلیل ارتکاب جرایم سنگین آزاد نمی‌کند. او صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را به لویه‌جرگه مشورتی صلح واگذار کرد. لویه‌جرگه جمعه ۱۷ مرداد / ۷ اوت برگزار شد و با انتشار قطعنامه‌ ۲۵ ماده‌ای در روز یکشنبه با آزادی این تعداد زندانی طالبان موافقت کرد.

در اطلاعیه‌ ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان آمده است که فرمان عفو ۴۰۰ زندانی گروه طالبان در پاسخ به درخواست لویه‌جرگه مشورتی صلح امضا شده است.

با امضای حکم آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان به نظر می‌رسد موانع بر سر راه آغاز مذاکرات بین طرف‌های افغان برداشته شده است.

تلویزیون ملی افغانستان پیش از این گزارش داده بود که قرار است مذاکرات کابل و طالبان ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت در دوحه آغاز شود. گروه طالبان نیز تأیید کرده است که نخستین دور مذاکرات در دوحه انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

Share