Share

طناز کلاهچیان، همسر امیرسالار داودی، وکیل دادگستری و زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، از ابتلای همسرش به ویروس کرونا در زندان خبر داد.

امیرسالار داوودی، وکیل زندانی

طناز کلاهچیان چهارشنبه ۲۲ مرداد در حساب توییتر خود نوشت بر حسب اظهار شفاهی رییس بهداری زندان اوین، نتیجه تست ویروس کرونای امیرسالار داودی «مثبت» اعلام شد.

پیش‌تر اتحادیه آزاد کارگران یک‌شنبه ۱۹ مرداد از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونای ۱۱ زندانی دیگر به جز داودی در بند ۸ زندان اوین از جمله جعفر عظیم‌زاده دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران، اسماعیل عبدی عضو کانون صنفی معلمان، مجید آذرپی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، محمد داوودی درویش گنابادی، فریدون احمدی نماینده پیشین زنجان که به دلیل فساد مالی زندانی شده است، و سعید شریفی محکوم به اخلال در نظام ارزی در زندان اوین خبر داده بود.

مصطفی دانشجو، وکیل پایه یک دادگستری نیز در واکنش به ابتلای امیرسالار داودی به ویروس کرونا، در توییتر نوشت:

«به واسطه نوع و سیر پیش‌رونده بیمارى کرونا و فقدان امکانات تخصصى درمانى در زندان، ضرورت دسترسى امیرسالارعزیز به مراکز درمانى تخصصى خارج از زندان مطرح است، لذابه استناد ماده ۵٢٢ ق.آ.د.ک (قانون آیین دادرسی) مى‌بایست دراسرع وقت به مراکز درمانى تخصصى و یا به مرخصی درمانى اعزام شود.»در ماه‌های گذشته و پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان‌های ایران، بسیاری از خانواده زندانیان سیاسی و سازمان‌های حقوق بشری، خواستار اعطای مرخصی یا آزادی فوری زندانیان سیاسی شدند. اما قوه قضائیه با وجود وعده‌های مختلف، تنها به تعداد محدودی از زندانیان سیاسی مرخصی اعطا کرده است و همچنان شمار زیادی از زندانیان سیاسی-عقیدتی در شرایط بسیار نامناسب و بدون دسترسی به خدمات بهداشتی و پزشکی در زندان به سر می‌برند.

امیرسالار داودی، وکیل و مدافع حقوق بشر، به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌ و راه‌اندازی یک کانال تلگرامی، به مجموعاً ۲۹ سال و سه ماه حبس و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شده است. این زندانی بدون حضور وکیل بازجویی و به طور غیابی محاکمه و محکوم شده است. بر اساس قوانین کیفری ایران، ۱۵ سال حکم زندان او قابل اجراست.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل خرداد سال ۱۳۹۸ گفته بود:

«راه‌اندازی یک کانال تلگرامی برای افشای نقض حقوق بشر جرم نیست. مقامات ایرانی باید بلافاصله و بدون قید و شرط امیر سالار داودی را آزاد کنند.»

روز گذشته نیز نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین، با انتشار نامه‌ای، در اعتراض به شرایط نامناسب زندانیان سیاسی با توجه به شیوع ویروس کرونا و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی از آغاز اعتصاب غذای خود در زندان خبر داد.


در همین زمینه:

Share