Share

تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران و انتشار خبر لغو تحریم‌های آمریکا دو موضوعی است که این روزها محافل سیاسی را درگیر خود کرده است. حسن روحانی می‌گوید قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تسلیحاتی نقض قطعنامه شورای امنیت است و کشورهای دیگر باید با آن مخالفت کنند. محمدجواد ظریف نیز خبر لغو تحریم‌ها به پیشنهاد آلمان را شایعه «غیرتخصصی» خواند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ـ عکس از آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۲۲ مرداد در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت:

«قطعنامه‌ای که آمریکایی‌ها به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد داده‌اند، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و همه کشورها به‌ویژه ۱+۴ باید به‌شدت با آن مخالفت کنند.»

روحانی با بیان این‌که «اروپا نباید تحت تأثیر آمریکا قرار بگیرد»، گفت:

«حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ یک تعهد اساسی از سوی همه کشورهایی است که امروز در برجام باقی مانده‌اند و انتظار ما این است که چه در آژانس و شورای حکام و چه در شورای امنیت سازمان ملل، مشورت و رایزنی‌های دقیق و همکاری بین ایران و سه کشور اروپایی و دو کشور روسیه و چین انجام گیرد تا مانع رسیدن مخالفان برجام به اهداف خود باشد.»

ممنوعیت معاملات تسلیحاتی با ایران طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، قرار است در ۱۸ اکتبر / ۲۷ مهر سال جاری منقضی شود و آمریکا قصد دارد این ممنوعیت را تمدید کند.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد تأمین، فروش و انتقال سامانه‌های موشکی، خودروهای زرهی، توپخانه سنگین، بالگردهای تهاجمی، هواپیماهای جنگنده‌ و ناو به ایران را ممنوع کرده است. همچنین بر اساس این قطعنامه ارائه آموزش‌های فنی یا تأمین قطعات یدکی یاد شده نیز منع شده است. محدودیت تسلیحاتی پنج سال بعد از امضای برجام و ارائه گزارش جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو می‌شود. لغو این محدودیت‌ها بخشی از برجام نبود، اما امتیازی بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران به‌دست آوردند.

روحانی می‌گوید:

«آمریکا با توجه به این‌که بیش از دو سال است از برجام خارج شده هیچ حقی برای استفاده از سازوکار برجام ندارد.»

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر خود را که ۱۳ صفحه بود روز گذشته (سه‌شنبه) اصلاح و کوتاه کرد تا نظر کشورهای عضو شورای امنیت را جلب کند. این طرح دست‌کم به ۹ رأی موافق نیاز دارد تا روسیه و چین را وادار به استفاده از حق وتو کند اما این دو کشور بارها مخالفت خود با آن را اعلام کرده‌اند.

«لغو تحریم‌ها شایعه غیرتخصصی است»

از سوی دیگر در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر لغو تحریم‌های آمریکا منتشر شده است. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به نقل از یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود نوشته بود:

«برای نشان دادن حسن نیت و بازگشت به توافق ۲۰۱۵ این تحریم‌های غیرهدفمند موقتاً بسته می‌شود و اگر نتیجه‌گیری مثبت شد لغو آن‌ها همیشگی خواهد بود و حتی موضوعات مورد گفت‌وگو افزایش می‌یابد.»

او افزوده بود: «تا جایی که بنده اطلاع دارم هشت تا ۱۰ روز دیگر ارزیابی واشنگتن در این موضوع به پایان برسد.»

نشریه لبنانی النشره نیز به نقل از منابع دیپلماتیک که نامی از آن‌ها نبرده بود، خبر داد، مذاکرات آمریکا و ایران با قدرت پیش می‌رود و دولت آلمان در این روند که پیشرفت قابل توجهی هم پیدا کرده نقش میانجی را ایفا می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه این خبرها را «شایعه‌ای غیر تخصصی» خواند و گفت:

«[این شایعه] معلوم است که برای اهداف غیرسیاسی مطرح شده است؛ چراکه آدم سیاسی چنین شایعه‌ای را نمی‌سازد. معلوم است که این شایعه دارای هدفی اقتصادی یا اهدافی از این دست است.»

روز گذشته (سه‌شنبه)، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز این خبرها را غیرواقعی خواند و گفت مشخص نیست با چه اهدافی این خبرها منتشر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

Share