Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران سرانجام پس از حاشیه‌های چند روزه درباره حضورش در مجلس، امروز در مجلس حضور یافت و ضمن دفاع از دولت و طرح هدفمندی یارانه‌ها راه‌حل‌های دولت برای حل بحران اقتصادی ایران را مطرح کرد.

 

به گزارش منابع خبری ایران، امروز، چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه احمدی‌نژاد در جلسه علنی مجلس حاضر شد و سخنانی درباره وضعیت اقتصاد ایران در شرایط تحریم‌های جهانی ایراد کرد.

 

وی در آغاز سخنان خود به‌منظور آرام کردن فضای موجود میان دولت و مجلس که از مدت‌ها پیش دچار تنش‌هایی شده است، مجلس و دولت را "در یک سنگر" ارزیابی کرد و گفت: "عده‌ای از تیره بودن روابط مجلس و دولت سود سیاسی و احتمالا اقتصادی می‌برند."

 

وی گفت ۹۵ درصد خواسته‌های دولت و مجلس مشترک است و پنج درصد باقیمانده نیز باید با تفاهم بین مجلس و دولت حل شود.

 

با این حال رئیس‌جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "توسعه مرز اختیارات یک قوه به سایر قوا به ضرر کشور و همه ما است."

 

وی با اشاره به پس فرستادن لایحه‌های دولت در مجلس گفت: "دولت وقتی به نقطه‌ای می‌رسد که باید کاری در کشور انجام دهد لایحه به مجلس ارائه می‌کند. اگر خدای ناکرده لایحه به مجلس بیاید و آن‌چنان دگرگون شود که برداشت دولت این باشد که اجرای این لایحه اهداف را تأمین نمی‌کند دیگر نیازی به اجرای آن نیست."

 

محمود احمدی‌نژاد با بیان این‌که "نمی شود یک قوه یکسره تحت فشار باشد"، افزود: "دو سوم وقت وزرا و رئیس بانک مرکزی به نهادهای نظارتی و پاسخگویی در برابر مسائل اختصاص می یابد و اعصابی برای آن‌ها باقی نمی‌ماند چطور می‌توان از آن‌ها انتظار کار داشت"

رئیس دولت دهم همچنین با بیان این‌که "نمی شود یک قوه یکسره تحت فشار باشد"، افزود: "دو سوم وقت وزرا و رئیس بانک مرکزی به نهادهای نظارتی و پاسخگویی در برابر مسائل اختصاص می یابد و اعصابی برای آن‌ها باقی نمی‌ماند چطور می‌توان از آن‌ها انتظار کار داشت."

 

محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود روند رشد کشور و تحریم‌ها را دو موضوع اساسی در برابر مسئولان جمهوری اسلامی دانست.

 

وی برنامه هسته‌ای ایران و نقض حقوق بشر در این کشور را "بهانه‌های دشمنان" برای تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی خواند و گفت درباره برنامه هسته‌ای، ایران بارها توضیح داده است و در مورد حقوق بشر نیز جمهوری اسلامی "نباید بهانه به دست آن‌ها" بدهد.

 

محمود احمدی‌نژاد ضمن بیان این‌که "حتما موضوع تحریم تأثیرگذار خواهد بود"، گفت تحریم‌ها را باید مدیریت کرد.

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته چنین مطرح می‌کردند که تحریم‌های جهانی هیچ تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.

 

رئیس‌ دولت دهم گفت: "این تحریم‌ها ابتدا باعث کاهش سرعت رشد کشور شده و بر قشر وسیعی از مردم فشار خواهد آورد و در ثانی هم باعث نوسانات قیمت و تأثیر بر قشری از مردم ایران که درآمد ثابتی دارند خواهد شد."

 

وی همچنین تحریم‌ها را عامل "اخلال در تجارت خارجی، اضافه شدن فاصله طبقاتی، ایجاد فعالیت‌های کاذب در اقتصاد، تحت تأثیر قرار دادن تولید وابسته به درآمد ارزی و …" دانست.

 

احمدی‌نژاد "دور زدن تحریم‌ها و ادامه وضع موجود" و "تسلیم در برابر فشارها" را دو راه حل نادرست برای وضع موجود خواند و گفت "ایجاد تحول ساختاری" راه حل وضعیت کنونی است.

 

احمدی‌نژاد "دور زدن تحریم‌ها و ادامه وضع موجود" و "تسلیم در برابر فشارها" را دو راه حل نادرست برای وضع موجود خواند و گفت "ایجاد تحول ساختاری" راه حل وضعیت کنونی است

در همین رابطه وی اقتصاد ایران را دارای چهار معضل "مسیر جریان ثروت و سرمایه به مناطق مرکزی‌تر و به اقشار پردرآمد"، "منحصر شدن اصلی اقتصاد در دست افراد خاص"، "اتکا بودجه به درآمدهای نفتی" و " اتکا به مدل‌های اقتصادی اقتباسی" دانست و چهار راه‌ حل دولت را برای رفع معضلات اقتصادی ارائه کرد.

 

این چهار راه حل از نظر دولت دهم "تغییر مسیر جریان ثروت و سرمایه"، "مردمی کردن اقتصاد"، "قطع اتکا بودجه به درآمدهای نفتی" و "پیشبرد طرح هدفمندی یارانه‌ها" عنوان شد.

 

وی طرح هدفمندسازی یارانه‌ها را "یک الگو و مدل مدیریت کلان اقتصاد کاملا ایرانی" خواند و گفت: "این جزو معدود طرح‌هایی است که الگوهای مدیریتی اقتصادی ما را از شیوه‌های رایج سرمایه‌داری و سوسیالیستی خارج کرد."

 

دولت و مجلس ایران بر سر اجرای فاز دوم طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اختلاف دارند. در حالی که دولت خواهان پیشبرد این طرح است مجلس تصویب کرده است که به دلیل مشکلات اقتصادی امسال دولت نباید مرحله دوم این طرح را اجرا کند.

 

احمدی‌نژاد گفت گام نخست این طرح به "تحقق عدالت" کمک کرده و موجب "صرفه‌جویی ارزی"، "افزایش صادرات غیرنفتی"، "کاهش مصرف ارز"، "کنترل تورم"، "کاهش نقدینگی" و "کنترل مصرف" شده است.

 

وی افزود اگر این طرح‌ها به صورت پی در پی اجرا شود "اقتصاد ایران رقابتی می‌شود و دیگر عده‌ای نمی‌توانند به بهانه تولید و فعالیت اقتصادی یارانه بفروشند."

 

محمود احمدی‌نژاد در پایان سخنان خود همراه با اعضای دولت مجلس را ترک کرد و پای سخنان نمایندگان مجلس ننشست وی گفت حاضر است در صورت هماهنگی چهار ساعت بیاید و سخنان نمایندگان را گوش کند.

 

با رفتن احمدی‌نژاد و همراهانش از مجلس علی لاریجانی، رئیس مجلس و چند تن از نمایندگان سخنان احمدی‌نژاد را مورد انتقاد قرار دادند.

 

علی لاریجانی گفت: "ای کاش آقای رئیس‌جمهور بودند و اعضای هیئت دولت بودند تا نکاتی را عرض می‌کردیم."

 

 

Share