Share

پس از برکناری رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اردیبهشت ماه سال جاری، این وزارت‌خانه همچنان بدون وزیر و سرپرست اداره می‌شود. وزیر پیشنهادی حسن روحانی نیز از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد نگرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ۲۲ اردیبهشت سال جاری رضا رحمانی، وزیر صمت را برکنار و طی حکمی حسین مدرس خیابانی را سرپرست این وزارت‌خانه کرد.

رضا رحمانی پس از برکناری در نامه‌ای سرگشاده خطاب به روحانی این اقدام را با انگیزه‌های سیاسی دانست و از نقش محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در این‌باره خبر داد. رسانه‌های ایران دلیل برکناری رضا رحمانی را بی‌ثباتی در بازار خودرو و مشکلات اقتصادی عنوان کردند.

حسن روحانی، پس از انتخاب حسین مدرس خیابانی به‌عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای او را به مجلس شورای اسلامی جهت اخذ رآی اعتماد معرفی کرد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس پس از اعلام وصول این نامه گفت:

«کمیسیون صمت و سایر کمیسیون‌های مرتبط روز یکشنبه هفته آینده بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی را در دستور قرار دهند تا ما بتوانیم در روز چهارشنبه آن را در دستور کار قرار دهیم.»

بدین ترتیب رأی اعتماد و صلاحیت و برنامه‌های حسین مدرس خیابانی، وزیر پیشنهادی چهارشنبه ۲۲ مردادماه در مجلس برگزار شد. نمایندگان پس از شنیدن نظرات موافقان و مخالفان رأی‌گیری کردند و با مجموع ۱۴۰ رأی مخالف، ۱۰۴ رأی موافق و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۴ آرای مأخوذ شده، با حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر و سرپرست پیشنهادی رئیس جمهوری در وزارت صنعت، معدن و تجارت مخالفت شد.

در حال حاضر وزارت صمت بدون وزیر و سرپرست اداره می‌شود و با عدم رأی اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی حسن روحانی، او باید از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی جهت معرفی وزیر جدید به مجلس حکم حکومتی بگیرد، زیرا رئیس جمهوری فرصت سه ماه خود برای انتخاب وزیر را از دست داده و دیگر نمی تواند سرپرست جدیدی را معرفی نماید.

وزارت صمت این روزها با مشکلاتی جدی بازار در انواع کالا از جمله قیمت مواد غذایی، خودرو، کالاهای مصرفی، مواد اولیه تولیدکنندگان و صادارت و واردات روبه‌رو است که باید فقدان وزیر و سرپرست را نیز آن افزود. به همین دلیل همه دستورات و برنامه‌های اجرایی به صورت تعلیق درآمده و منتظر امضاء وزیر جدید است.


در همین زمینه:

Share