Share

مقام‌های بلاروس در اقدامی بسیار نادر از مردم این کشور عذرخواهی کردند. بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات گسترده مردم بلاروس به این نتیجه دولت با خشونت تظاهرکنندگان را سرکوب و هزاران شهروند بلاروس را بازداشت کرده بود.

بلاروس
نیروهای ویژه، مینسک- بلاروس

وزارت امور داخله بلاروس جمعه ۱۴ اوت اعلام کرد که دو هزار تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد شدند.

حکومت بلاروس همچنین در بیانیه‌ای از مردم این کشور به خاطر برخوردهای امنیتی در مواجهه با معترضان عذرخواهی مرد.

عذرخواهی دولت و آزادی بازداشتی‌های اعترضات در میان فشار از سوی رهبران اتحادیه اروپا و نیز ادامه تظاهرات مردمی و پافشاری برای بازشماری آرا صورت می‌گیرد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا قرار بود در نشست جمعه ۱۴ اوت اعمال تحریم علیه حکومت بلاروس به دلیل سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات را به بحث بگذارند.

اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس  پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه آغاز شد و ادامه دارد. تنها در سه روز نخست تظاهرات در این کشور، دست‌کم شش هزار تن بازداشت شدند.

معترضان، مخالفان الکساندر لوکاشنکو هستند که اکنون ۲۶ سال است بر بلاروس حکومت می‌کند. آنها می‌گویند لوکاشنکو در انتخابات روز یکشنبه ۱۹ مرداد / ۹ اوت تقلب گسترده کرده است.

برخی از بازداشت‌شدگان مورد ضرب و شتم و آزار و اعترافات تلویزیونی قرار گرفته بودند و این برخورد خشن خشم مردم بلاروس را بر انگیخت.

در نخستین ساعات روز جمعه خانواده بازداشتی‌‌ها در برابر بازداشت‌گاه با غذا و پتو ایستاده بودند و آن را میان آزاد شدگان توزیع می کردند. تصاویر برخی آزادشدگان  نشان از زخم و جای ضرب بر روی پشت و پاهایشان داشت.

فعالان بلاروسی می‌گویند بازداشت‌شدگان  از پیر و جوان بر روی آسفالت و بیرون نگهداشته می شدند و شب و روز کتک می‌خوردند.

برغم تصاویر و گزارش‌های متعدد، الکساندر باروسکوف، معاون وزیر کشور بلاروس بدرفتاری با زندانیان را تکذیب کرده است.

دادخواست معترضان

سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد اپوزیسیون در انتخابات بود که از ترس جان فرزندانش روز سه‌شنبه از بلاروس به لیتوانی پناه برد.

وتلانا تیخانوفسکایا جمعه ۲۴ مرداد / ۱۴ اوت  از طرفدارانش خواست تا از شمارش مجدد آرای  حمایت کنند.

خانم تیخانوفسکایا در ویدیویی که بر روی یوتیوب قرار داد از طرفدارانش خواسته است تا یک پتیشن آنلاین را با درخواست بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه امضا کنند.

خانم تیخانوفسکایا همچنین خواهان پایان دادن به خشونت و امکان برگزاری یک تجمع صلح آمیز در تعطیلات آخر هفته را داد.

«تا دیر نشده برو»

سوتلانا آلکسویچ، روزنامه نگار و برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۵  نیز خشونت پلیس علیه تظاهرکنندگان را در بلاروس محکوم کرد و از الکساندر لوکاشنکو خواست تا در صلح و آرامش از قدرت کناره گیری کند.

آلکسویچ گفت که لوکاشنکو برای ممانعت از یک جنگ داخلی خونین باید به صورت صلح‌آمیز کنار رود.

وی که از منتقدین دیرینه لوکاشنکو است خطاب به لوکاشنکو گفت: « برو پیش از آن که خیلی دیر شود، پیش از آنکه مردم را در ورطه‌ای هولناک بیندازی، ورطه جنگ داخلی.»

خانم آلکسویچ گفت که ممکن است مقامات از روسیه برای سرکوب مردم نیرو آورده باشند.

سوتلانا آلکسویچ، همچنین تظاهرکنندگان بلاروس را ستود و گفت:« من در این چند هفته‌ای که گذشت عاشق مردمم شدم.»


در همین زمینه:

Share