Share

انجمن خودروسازان ایران در نامه‌ای اعلام کرد بنزین تولیدی جدید در این کشور می‌تواند باعث آتش‌سوزی خودروها شود.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، انجمن خودروسازان روز چهارشنبه ۲۷ دی در نامه‌ای به سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد: "در حالی که در اغلب کشورهای جهان برای ارتقاء کیفیت سوخت، از پنج تا ۱۵ درصد اتانول استفاده می‌کنند متأسفانه ما به دنبال استفاده از متانول آن هم با ترکیب ۳۵ درصدی (در بنزین) هستیم که حتی بخار آن باعث کوری چشم می‌شود."

 

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران چند روز پیش گفت به‌زودی از شش تا هفت میلیون لیتر بنزین با ترکیب ۳۵ درصدی متانول در ایران "رونمایی می‌شود."

 

به گفته انجمن خودروسازان این بنزین باعث "خوردگی شدید" سیستم سوخت‌رسانی، باک، فیلتر و پمپ بنزین، لوله‌های فلزی، واشرها و قطعات پلاستیکی و در نتیجه نشت بنزین می‌شود که خطر آتش‌سوزی خودروها را تشدید می‌کند.

 

انجمن خودروسازان می‌گوید: "بخارات متصاعده از متانول به شدت سمی بوده و علاوه بر صدمات ریوی، حتی ممکن است باعث کوری چشم شود."

 

کیفیت بنزین تولید مجتمع‌های پتروشیمی ایران از همان ابتدا مورد مناقشه بود. به گونه‌ای که شماری از نمایندگان مجلس پیشین ایران درباره "سرطان‌زا" بودن این نوع بنزین هشدار می‌دادند

در این نامه آمده است این نوع بنزین باعث می‌‌شود که "مصرف سوخت به شدت بالا رود و لذا باک خودروها باید تعویض شده و بزرگ‌تر شوند."

 

انجمن خودروسازان ایران از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته است تا از تولید بنزین متانولی جلوگیری کند.

 

ایران به دنبال اعمال تحریم‌ها و ناتوانی از واردات بنزین، چند سال پیش شماری از مجتمع‌های پتروشیمی را موظف کرد که بنزین تولید کنند. پیش از این در ایران فقط پالایشگاه‌ها، بنزین تولید می‌کردند.

 

سه شرکت‌ سوئیسی ویتول، گلنکور و ترافیگورا که بخش عمده‌ای از بازار جهانی فرآورده‌های نفتی را در اختیار دارند، صدور بنزین به ایران را از سال ۱۳۸۹ متوقف کردند.

 

این سه شرکت در مجموع، نیمی از بنزین صادراتی به ایران را تأمین می‌کردند.

 

کیفیت بنزین تولید مجتمع‌های پتروشیمی ایران از همان ابتدا مورد مناقشه بود. به گونه‌ای که شماری از نمایندگان مجلس پیشین ایران درباره "سرطان‌زا" بودن این نوع بنزین هشدار می‌دادند.

 

دو هفته پیش نیز محمدرضا تابش، یکی از نمایندگان مجلس ایران هشدار داد بنزینی که در این کشور تولید می‌شود نسل کودکان ایرانی را "تباه می‌کند" و آن‌ها را تا ۱۰ سال آینده به "بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان" دچار می‌سازد.

 

افزایش شمار بیماران مبتلا به سرطان در ایران باعث بروز نگرانی‌هایی درباره وقوع پدیده‌ای شده که از آن با نام "سونامی سرطان" یاد می‌شود.

 

در همین حال کارشناسان، بنزین "غیراستاندارد" را که در مجتمع‌های پتروشیمی ایران تولید می‌شود به عنوان علت اصلی افزایش آلودگی هوا در این کشور به‌ویژه در تهران اعلام کرده‌اند.

 

 

Share