Share

نازنین دیهیمی، محمد کیمیایی و کاوه رضایی، سه زندانی سیاسی در ایران، از زندان آزاد شدند.

 

تارنمای کلمه، امروز پنج‌شنبه ۲۸ مرداد گزارش داده است نازنین دیهیمی، زندانی سیاسی در ایران پس از چهار ماه حبس روز دوشنبه ۲۵ دی با پایان یافتن دوره محکومیتش از زندان اوین آزاد شده است.

 

دیهیمی مهرماه امسال زندانی شده بود.  نازنین دیهیمی، دانشجوی رشته تئاتر دانشگاه تهران و فرزند خشایار دیهیمی، نویسنده و مترجم ایرانی است که بهمن‌ماه ۱۳۹۰ به اتهام "اخلال در نظم عمومی و اقدام علیه امنیت ملی" به چهار ماه حبس تعزیری و چهار ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

 

نازنین دیهیمی مترجم آثار ادبی و کودک است که چند روز پیش از آزادی‌اش از زندان اوین اقدام به بازنویسی و کارگردانی نمایشنامه "دوشیزه و مرگ" کرده بود. این نمایشنامه با بازی زندانیان سیاسی در بند زنان زندان اوین اجرا شد.

 

همچنین کمیته گزارشگران حقوق بشر گزارش داد محمد کیمیایی، روزنامه‌نگار و نویسنده، همکار هفته‌نامه حدیث قزوین، که از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه یک‌صد میلیون تومانی به‌طور موقت و تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

 

نازنین دیهیمی مترجم آثار ادبی و کودک است که چند روز پیش از آزادی‌اش از زندان اوین اقدام به بازنویسی و کارگردانی نمایشنامه "دوشیزه و مرگ" کرده بود. این نمایشنامه با بازی زندانیان سیاسی در بند زنان زندان اوین اجرا شد

مأموران وزارت اطلاعات شهر قزوین در روز پنج دی‌ماه جاری به دفتر هفته‌نامه حدیث قزوین حمله کرده و پس از بازرسی محل و ضبط کامپیوترها همه‌ حاضران در محل را بازداشت و پس از سه ساعت آزاد کردند.
رحیم سرکار سردبیر این هفته‌نامه اما در اداره اطلاعات قزوین در بازداشت ماند و دفتر این روزنامه نیز پلمپ شد.

 

یک هفته پس از حمله به دفتر حدیث قزوین، در روز ١٢ دی‌ماه محمد کیمیایی نیز دستگیر شد.

 

محمد کیمیایی به مدت دو هفته در سلول انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات قزوین در بازداشت بود و سپس به زندان چوبیندر قزوین منتقل شد و خانواده وی از علت دستگیری وی بی‌اطلاع بودند.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۲۰  دی‌ماه منتشر کردد، بازداشت محمد کیمیایی را محکوم کرده بود.

 

از سوی دیگر تارنمای دانشجونیوز نیز نوشت کاوه رضایی که روز دوشنبه هفته جاری به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده بود، ظهر روز گذشته آزاد شد.

 

این فعال دانشجویی در شهریورماه سال ۸۸ خورشیدی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج، به اتهامات "اقدام علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی" به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

 

وی صبح روز دوشنبه پس از مراجعه به دادگستری هشتگرد بار دیگر به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده بود. مسئولان قضائی در هشتگرد به وی اعلام کرده بودند که این انتقال به دنبال تصمیم گیری در موضوع آزادی مشروط وی صورت می گیرد.

 

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ در ایران هزاران نفر از معترضان و صدها فعال سیاسی، روزنامه‌نگار و زنان بازداشت شدند.

 

 

Share