Share

لیدا حسینی‌نژاد – ابراهیم همت‌نیا ایرانی ۳۶ ساله‌ای است که یازده سال است در کشور هلند اقامت دارد. او که سال‌هاست دوچرخه‌سواری می‌کند و با دوچرخه به کشورهای مختلف سفر کرده، به تازگی وسیله‌ای را طراحی کرده و ساخته است که Bootfiets یا «قایق چرخ‌دار» نام دارد.

 

ابراهیم همت‌نیا که موسس سازمان «جهانی بدون مرز» نیز هست، تصمیم دارد با این قایق چرخ‌دار سفری به دور دنیا را آغاز کند.

 

ابراهیم همت‌نیا سفر پرهزینه خود را اواخر سال جاری (۲۰۱۳) با هدف جمع‌آوری مالی برای کودکانی آغاز می‌کند که امکان تحصیل ندارند. کمک‌های مالی جمع‌آوری شده بدین‌منظور در اختیار پنج سازمان جهانی بدون مرز، سازمان پناهندگان هلند، سازمان خیریه لیلیان، یونیسف و کودکان جنگ قرار می‌گیرد.

روز سه‌شنبه پانزدهم ژانویه در آمستردام مراسم Big Improvemnet day یا «روز پیشرفت‌های بزرگ» برگزار شد. در این روز قایق چرخ‌دار نیز به عنوان یکی از طرح‌‌های پذیرفته شده رونمایی شد. وزیر راه و ترابری و محیط زیست هلند، ملانی شولتز در این مراسم پرده‌برداری حضور داشت.

 

ابراهیم همت‌نیا، در گفت‌وگویی با زمانه، ضمن توضیح در مورد جزئیات قایق چرخ‌دار، درباره انگیزه خود از ابداع این وسیله، روند طراحی آن و همچنین سفر به دور دنیا با این قایق جدید گفته است.

 

او با تاکید بر اینکه ۶۰ میلیون کودک در سراسر دنیا امکان تحصیل ندارند، توضیح داده است که سفر پرهزینه خود را اواخر سال جاری (۲۰۱۳) با هدف جمع‌آوری مالی برای کودکان یادشده آغاز می‌کند. کمک‌های مالی جمع‌آوری شده بدین‌منظور در اختیار پنج سازمان جهانی بدون مرز، سازمان پناهندگان هلند، سازمان خیریه لیلیان، یونیسف و کودکان جنگ قرار می‌گیرد.

 

گفت‌وگوی کامل لیدا حسینی‌نژاد با ابراهیم همت‌نیا را می‌توانید از طریق فایل صوتی زیر گوش کنید:

Share