Share

رئیس کمیته واردات اتاق ایران از رشد ۱۰۰ برابری واردات گندم خبر داد.

 

مجیدرضا حریری، رئیس کمیته واردات اتاق ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کانون دانش‌آ‌موزی (پانا) با اعلام این مطلب افزود: "در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۰، ۵۲ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ میلیون دلار وارد شده که این رقم در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۱ به پنج میلیون تن گندم معادل یک میلیارد و ۸۸۲ میلیون دلار افزایش یافته است."

 

حریری در این گفت‌وگو در واکنش به ادعای دولت در زمینه کاهش واردات کالاهای ضروری، با اعلام آن‌که "آمار ثبت سفارش‌ها نشان‌دهنده میزان واردات نیست"، آمار گمرک را به‌عنوان مبنای دقیق‌تری برای ارزیابی میزان واردات دانست.

 

پیش‌تر عباس قبادی، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واردات چهار میلیون تن گندم در هشت ماهه نخست سال جاری خبر داده بود.

 

۳۱ مردادماه گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از برخی از تاجران اروپایی مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران طی یک هفته به‌صورت مخفیانه و به دور از چشم ناظران تجارت جهانی حدود ۴۰۰ هزار تن گندم از اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه بالتیک و دریای سیاه خریداری کرده است.

 

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید گندم ایران در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۰ به میزان یک‌ونیم میلیون تن کاهش یافت.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم نیز در سال ۱۳۸۷ وعده داده بود که به‌زودی کشور در زمینه تولید غلات به "خودکفایی کامل" خواهد رسید

این سازمان جهانی پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که ایران در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ میلیون تن گندم تولید کرده است.

 

اعلام خبر رشد ۱۰۰ برابری واردات گندم در حالی صورت گرفته است که در سال ۱۳۸۳در دولت محمد خاتمی مسئولان وقت وزارت جهاد کشاورزی با اعلام دستیابی به خودکفایی در تولید گندم، با برگزاری "جشن خودکفایی گندم"، روز ۲۶ آبان را به‌عنوان "روز خودکفایی گندم" در تقویم ثبت کردند.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم نیز در سال ۱۳۸۷ وعده داده بود که به‌زودی کشور در زمینه تولید غلات به "خودکفایی کامل" خواهد رسید.

 

اما شدت یافتن تحریم‌های غرب علیه ایران، همراه با خشکسالی‌های سال‌های اخیر باعث شد تا مقام‌های دولت ایران بار دیگر به واردات گندم روی آوردند.

 

تحریم‌های غرب علیه ایران شامل محموله‌های غذایی نمی‌شود، اما بر اثر این تحریم‌ها واردکنندگان به سختی می‌توانند به ضمانت‌نامه‌های وارداتی دست پیدا کنند و مبادلات مالی خود را از طریق بانک‌ها به انجام رسانند.

 

خبرگزاری رویترز اسفندماه سال گذشته گزارش داد که پنج کشتی حامل غله برای ایران در پی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و توقف معاملات پولی و بانکی، از تخلیه بار در ایران بازمانده و راهی کشورهایی دیگر شدند.

 

در ششم مردادماه سال جاری، حسن رادمهر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از دستور ویژه رئیس‌جمهور و تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای "ذخیره‌سازی استراتژیک کالاهای اساسی" خبر داد.

 

به دنبال ناتوانی دولت در تأمین گندم مورد نیاز کشور و مشکلات گندم‌کاران، نمایندگان مجلس ایران با انتقاد از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد اعلام کردند که "گندم‌کاران برای تأمین هزینه‌های خود ناچار به فروش محصول به دامداری‌ها و مرغداری‌ها شدند" و نسبت به بحران احتمالی در مورد این کالای استراتژیک هشدار دادند.

 

بر اساس آمارهای رسمی وزارت جهاد کشاورزی، گندم نیمی از پوشش زراعت کشور و تأمین‌کننده ۴۱درصد انرژی غذایی و ۴۳ درصد پروتئین مردم ایران است.

 

 

Share