Share

به‌گفته منابع اطلاعاتی آلمان ذخایر جدید گاز و نفت آمریکا معادلات خاورمیانه را به‌شکلی گسترده تغییر خواهد داد.

 

به گزارش رویترز، در یک مطالعه محرمانه توسط سرویس اطلاعات فدرال آلمان (BND)، با اکتشافات عظیم گاز شیل و نفت در آمریکا این کشور تا سال ۲۰۲۰ میلادی از بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده انرژی به صادرکننده نفت و گاز تبدیل خواهد شد.

 

شیل نوعی سنگ رسوبی است که از رس فشرده شده به صورت ورقه‌های نازک، تشکیل شده است. در حال حاضر به شیل‌های نفتی و گازی توجه زیادی می‌شود چرا که به‌عنوان یک سوخت فسیلی، ممکن است جایگزین ذخایر متعارف گازی که انتظار اتمام آن می‌رود، شوند.

 

بر اساس این مطالعه با دستیابی کامل آمریکا به این ذخایر نفتی و گازی ساختار قدرت میان این کشور و قدرت در حال ظهور چین نیز تغییر خواهد کرد.

 

زمینه چنین رونقی، تکنولوژی جدیدی است که تولید نفت و گاز را در داکوتای شمالی و تگزاس مهیا ساخته است.

 

آمریکا همواره در منطقه خلیج فارس برای افزایش توان نظامی خود میلیاردها دلار خرج کرده است که در آینده این موضوع از اولویت خود خارج خواهد شد و دایره عمل این کشور نسبت به رقبای بالقوه خود به‌شدت افزایش خواهد یافت

نفت و گاز شیل از طریق روشی به نام فراکینگ (Fracking) استخراج می‌شوند. در این روش مواد خام با حفاری‌های افقی، توسط فشار قوی آب و مواد شیمیایی بر سنگ رسوبی شیل، به‌دست می‌آیند.

 

بر پایه ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) این ذخایر چنان عظیم‌اند که تا سال ۲۰۲۰ آمریکا می‌تواند در کنار روسیه و عربستان سعودی به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود.

 

کارشناسان با کشف ذخایر نفت و گاز جدید در آمریکا از مدت‌ها پیش انتظار تغییرات در بازار انرژی جهانی را می‌کشند.

 

بنا به این گزارش، کارشناسان سرویس اطلاعات فدرال آلمان هم‌اکنون در حال ارزیابی پیامدهای جدی اقتصادی، مالی و ژئوپلیتیک این موضوع مهم هستند.

 

آن‌ها به‌ویژه پیامدهای چشمگیری در روابط بین‌الملل و توازن قدرت بین آمریکا و چین می‌بینند.

 

همچنین کشورهای منطقه خلیج فارس به‌شکل مستقیم در معرض نتایج این تغییر قرار خواهند گرفت.

 

ایالات متحده تاکنون چه به‌شکل سیاسی و چه نظامی همواره در منطقه خاورمیانه و نزدیک به‌طور گسترده فعال بوده چرا که به انرژی این منطقه نیاز مبرم داشته است.

 

پژوهش سرویس اطلاعات فدرال آلمان نشان می‌دهد که به‌زودی آمریکا به‌طور کامل وابستگی خود را به تحویل نفت از این منطقه قطع خواهد کرد و آزادی عمل این کشور در سیاست خارجی و امنیت منطقه خلیج فارس بیشتر خواهد شد. به‌ویژه تهدیدات جمهوری اسلامی ایران در مورد بستن تنگه هرمز برای آمریکا معضلی نخواهد بود چرا که دیگر به ارسال نفت از کشورهای عربی منطقه وابسته نخواهد بود.

 

سرویس اطلاعات فدرال آلمان گفته است آمریکا در پی استخراج نفت و گاز از منابع طبیعی خود توانایی رقابت جهانی خود را که به دلیل وضعیت بد اقتصادی متزلزل شده است به‌شکل گسترده‌ای بهبود خواهد بخشید

پیش‌بینی این مطالعات بزرگ‌ترین بازنده عرصه توسعه را چین دانسته است چرا که این کشور با نیاز بی‌پایان خود به مواد خام در آینده نیمی از نفت کشورهای عربی را برداشت خواهد کرد و به این طریق وابستگی‌اش به منطقه خلیج فارس، جایی که در آن نیروی نظامی کافی ندارد و باید امنیت مسیرهای حمل و نقل را حفظ کند، افزایش خواهد یافت.

 

به‌گفته پژوهشگران این مطالعات تاکنون میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری آمریکا برای حفظ آزادی مسیر حمل و نقل انرژی در تنگه هرمز مصرف شده است؛ امری که بیش از هر کشوری چین از آن سود برده است.

 

آمریکا همواره در این منطقه برای افزایش توان نظامی خود میلیاردها دلار خرج کرده است که در آینده این موضوع از اولویت خود خارج خواهد شد و دایره عمل این کشور نسبت به رقبای بالقوه خود به‌شدت افزایش خواهد یافت.

 

بر اساس این مطالعات کشف ذخایر بسیار و استخراج گاز و نفت در آمریکا بازنده‌های دیگری نیز در پی خواهد داشت و آن کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک و به‌ویژه روسیه هستند.

 

از آن‌جا که تا سال ۲۰۲۰ آمریکا تبدیل به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خواهد شد قدرت بازار کشورهای عضو اوپک نیز کاهش خواهد یافت و روسیه که به‌عنوان اصلی‌ترین صادرکننده نفت به اروپا شناخته می‌شود نیز باید با رقیب تازه‌ای روبه‌رو شود.

 

روسیه همچنین به‌ویژه با تغییرات در بازارهای انرژی آسیب‌پذیر نشان می‌دهد، زیرا هزینه‌های تولید نفت و گاز در مناطق دور دست شمالی در مقایسه با دیگر نقاط جهان بسیار بالاتر است.

 

این گزارش همچنین کشورهایی چون عراق، کانادا و برزیل را که در آن‌ها ذخایر بزرگ جدید در سوخت‌های فسیلی کشف شده جزو کشورهای بهره‌مند از این روند عنوان کرده است.

 

سرویس اطلاعات فدرال آلمان گفته است آمریکا در پی استخراج نفت و گاز از منابع طبیعی خود توانایی رقابت جهانی خود را که به دلیل وضعیت بد اقتصادی متزلزل شده است به‌شکل گسترده‌ای بهبود خواهد بخشید.

 

پیش‌بینی شده است که تا سال ۲۰۲۰ به همین خاطر نزدیک به سه میلیون کار جدید ایجاد خواهد شد.
به‌گفته کارشناسان قیمت گاز در آمریکا به‌شدت کاهش یافته است.

 

بدین ترتیب برای نخستین بار ایالات متحده به دلیل کاهش شدید واردات و افزایش صادرات سوخت‌های فسیلی فرصتی خواهد یافت تا کسری بزرگ مالی و توانمندی اقتصادی خود را بار دیگر به‌دست آورد.

 

 

Share