Share

احمد زیدآبادی و مسعود باستانی، دو روزنامه‌نگار زندانی در ایران شامگاه سه‌شنبه سوم بهمن به مرخصی آمدند.

 

در روزهای اخیر چند تن از زندانیان سیاسی در ایران از جمله نسرین ستوده، بهاره هدایت، مهسا امرآبادی همسر مسعود باستانی، بهمن احمدی امویی و بهنام ابراهیم‌زاده نیز به مرخصی آمده‌اند.

 

در این میان نسرین ستوده پس از چند روز مرخصی، دوباره به زندان بازگردانده شده است.

 

احمد زیدآبادی که در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران مشاور مهدی کروبی، نامزد اصلاح‌طلبان بود، در آغاز اعتراضات به نتایج این انتخابات، در روز ٢۴ خردادماه ١٣٨٨ بازداشت شد و ۱۴۱ روز در سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین به‌سر برد.

 

وی که در دادگاه‌های عمومی متهمان رویدادهای پس از انتخابات حضور داشت هیچگاه به اتهامات خود "اعتراف" نکرد.

 

زیدآبادی در آذرماه ١٣٨٩ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس و تبعید به گناباد و ممنوعیت دائم از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محکوم گردید.

 

این رأی در دی‌ماه همان سال از سوی دادگاه تجدید نظر تأیید شد.

 

این برای نخستین بار است که مسعود باستانی به همراه همسرش مهسا امرآبادی با هم در مرخصی هستند

احمد زیدآبادی، در فروردین‌ماه سال گذشته جایزه آزادی مطبوعات جهانی سازمان یونسکو در سال ۲۰۱۱ موسوم به گیلرمو کانو را دریافت کرد.

 

زیدآبادی در سال ٢٠١٠ نیز برنده جایزه قلم طلایی مؤسسه جهانی مطبوعات شده بود.

 

وی مردادماه سال گذشته پس از دو سال زندان برای نخستین بار به‌مدت دو روز به مرخصی آمده بود. زیدآبادی پس از آن، دو بار دیگر نیز به مرخصی چند روزه آمده است.

 

مسعود باستانی نیز از تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش" به شش سال زندان محکوم شد.

 

این روزنامه‌نگار تا بهمن‌ماه ۱۳۸۸ در زندان اوین به‌سر می‌برد، اما در تاریخ پنجم بهمن‌ماه ۱۳۸۸ به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

 

باستانی ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ پس از سه سال حبس، برای نخستین بار به مرخصی چند روزه آمد. در آن زمان باستانی در حالی به مرخصی آمد که با مرخصی همسرش مهسا امرآبادی مخالفت شد.

 

با این حال این برای نخستین بار است که مسعود باستانی به همراه همسرش مهسا امرآبادی با هم در مرخصی هستند.

 

مهسا امرآبادی نخستین بار در خرداد سال ۱۳۸۸ بازداشت و حدود سه ماه را در بند انفرادی ۲۰۹ سپری کرد. امرآبادی دومین بار در اسفند ۸۹ به اتهام "حضور در تجمعات اعتراضی به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی"، دو تن از رهبران مخالفان توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شد.

 

این روزنامه‌نگار  به یک سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

 

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوی ایران در سال ۱۳۸۸ ده‌ها روزنامه‌نگار در این کشور بازداشت شدند.

 

بنا به گزارش مخالفان حکومت ایران در سه سال گذشته ۱۰۸ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها پس از مدتی آزاد شدند اما برخی دیگر هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

 

گزارشگران بدون مرز، ایران را "بزرگ‌ترین" زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه می‌داند اما ایران همواره گزارش‌های نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر درباره "نقض حقوق بشر" در این کشور را دخالت در امور داخلی خود می‌نامد و آن‌ها را رد می‌کند.

 

 

Share