Share

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران، اعلام کرده است در دی‌ماه ۱۹ نفر اعدام شده‌اند. وی از تحت فشار بودن اقلیت‌های قومی در ایران نیز گفته است.

به گزارش تارنمای کانون مدافعان حقوق بشر شیرین عبادی در مقدمه گزارش دی‌ماه خود به موضوع اقلیت‌های قومی در ایران پرداخته است.

این مدافع حقوق بشر در گزارش خود با اشاره به صدور حکم اعدام برای هشت نفر از شهروندان عرب و کرد ایرانی، از این‌که پاسخ درخواست‌های آنان، گلوله و زندان است ابراز تأسف کرده است.

وی با اعلام این‌که اقلیت‌های قومی بر خلاف اصل پانزده قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از تدریس زبان و ادبیات خود محروم هستند تأکید کرده است: “این در حالی است که در ماه گذشته، مدیر کل آموزش و پروش استان کرمانشاه نیز در بخشنامه‌ای نه فقط تدریس بلکه محاوره گویش محلی را در محیط‌های آموزشی ممنوع اعلام کرد.”

به‌گفته وی اقلیت‌های قومی که اکثرا در استان‌های مرزی ایران به سر می‌برند، از تبعیض اقتصادی و اداری نیز گله‌مند هستند که پاسخ درخواست‌های بر حق آنان گلوله و زندان بوده است.

برنده جایزه صلح نوبل در گزارش خود گفته است در دی‌ماه ۱۹ نفر اعدام شده‌اند از جمله بهرام احمدی، اصغر رحیمی، بهنام رحیمی، محمدظاهر بهمنی، کیوان زندکریمی و هوشیار محمدی که رسانه‌های خبری از عضویت این افراد در یک گروه سلفی خبر دادند.

 

به‌گفته شیرین عبادی اقلیت‌های قومی که اکثرا در استان‌های مرزی ایران به سر می‌برند، از تبعیض اقتصادی و اداری نیز گله‌مند هستند که پاسخ درخواست‌های بر حق آنان گلوله و زندان بوده است

همچنین در این گزارش آمده است، حکم اعدام هاشم شعبانی‌نژاد، وبلاگ‌نویس و دبیر؛ هادی راشدی، دبیر؛ محمدعلی عموری‌نژاد، وبلاگ‌نویس؛ جابر البوشوکه و مختار البوشوکه، زندانیان عرب‌زبان ابلاغ و حکم اعدام رضا ملازاده، زندانی سیاسی کرد از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده است.

 

همچنین حکم اعدام زانیار مرادی و لقمان مرادی که از کردهای ایرانی هستند نیز قطعی شد و هر لحظه خطر اجرای آن می‌رود.

 

وی همچنین در این گزارش با اعلام خطر نسبت به آن‌چه که “رشد جوانه‌های جدایی‌طلبی” نامیده‌ است، توجه مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران را به حفظ و رعایت همه‌جانبه حقوق اقلیت‌های قومی جلب کرده و یادآور شده است که کشور ایران فقط متعلق به شیعیان فارس‌زبان نیست بلکه به تمامی ایرانیان اعم از کرد، ترک، عرب، بلوچ، فارس و لر تعلق دارد.

 

شیرین عبادی، دبیر کانون مدافعان حقوق بشر در این گزارش آورده است که در دی‌ماه سال جاری ۱۱ تن بازداشت شدند که برخی فعالان مدنی و دانشجویی و نیز برخی از فعالان مذهبی پس از چند روز با وثیقه آزاد شدند.

 

برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ وضعیت برخی زندانیان سیاسی عقیدتی از جمله محمد سیف‌زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و مصطفی تاج‌زاده،عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی را همچنان نامناسب گزارش کرده است.

 

شیرین عبادی در ادامه این گزارش به وضعیت فعالان فرهنگی، کتاب، مطبوعات، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ماه گذشته پرداخته و گفته است، نام بهرام بیضایی از مجموعه مستند “فرش ایرانی” حذف شد.

 

همچنین شیوا ارسطویی، نویسنده و مترجم گفت که مسئولان وزارت ارشاد از سال ١٣٨۶ تاکنون برای هیچ یک از آثارش مجوز انتشار صادر نکرده‌اند.

 

شیرین عبادی در این گزارش مفصل به بررسی نقض حقوق بشر در سه بخش “حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی”، “حقوق اقتصادی و اجتماعی” و “میراث فرهنگی و محیط زیست” پرداخته و طی آن صدور و اجرای احکام اعدام و موارد نقض حقوق بشر در حوزه کارگری را نیز بررسی کرده است.

 

 

Share