Share

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌وقت خود از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کرده‌اند و نباید منتظر "پدیده غیر منتظره‌ای" در این سایت بود.

 

خبرگزاری روسی ریا نووستی امروز چهارشنبه چهارم بهمن‌ماه گزارش داد، سرگئی لاوروف با اشاره به سفر چندی پیش کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و سوء ظن آژانس به سایت پارچین گفت این سفر "برای هماهنگ کردن شرایط کار رسیدگی به پرسش‌های آژانس انجام شد که باعث سوءظن در مورد وجود نوعی بخش نظامی در برنامه هسته‌ای ایران می‌شوند."

 

وزیر امور خارجه روسیه افزود: "ایرانیان تأکید کردند خواستار حصول توافق کامل در مورد این سند هستند."

 

لاوروف گفت روسیه معتقد است ایران می‌تواند در جهت رسیدن به توافق "اندکی سریع‌تر" عمل کند و به پیشنهادات آژانس واکنش نشان دهد که خواستار سازش و تدوین شرایط مناسب است.

 

وی همچنین گفت: "فکر می‌کنم مسئله بازرسی از تأسیسات گوناگون از جمله پارچین در چارچوب تدوین این شرایط مورد بحث قرار می گیرد."

 

بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین یکی از موضوعات مورد اختلاف دو طرف است. تهران می‌گوید اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود، بازرسان می‌توانند از پارچین بازدید کنند.

 

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که به‌تازگی به قاهره سفر کرده بود می‌گوید این کشور خواهان برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ در مصر است

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.

 

تأسیسات نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمان خود در سایت پارچین بودند و "به این ترتیب در اینجا نباید در انتظار هیچ‌گونه پدیده غیرمنتظره‌ای بود".

 

هفتمین دور مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از صبح روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانویه) در تهران آغاز شد و تا فردای آن روز ادامه یافت اما بی‌نتیجه پایان یافت.

 

اگرچه علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس اعلام کرد این مذاکرات پیشرفت‌هایی داشت اما هرمان ناکارتس، رئیس هیئت مذاکره‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از ایران گفت اختلاف نظرهای ایران و آژانس برطرف نشده است.

 

وی گفت: "ما نتوانستیم رویکردی ساختاری را برای حل مسائل عمده مربوط به ابعاد احتمالی نظامی بودن فعالیت هسته‌ای ایران نهایی کنیم."

 

دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس ۲۴ بهمن‌ماه (۱۲ فوریه) در تهران برگزار می‌شود.

 

سرگئی لاوروف در مورد محل برگزاری مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، شامل روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان گفت این مذاکرات برگزار خواهد شد و محل برگزار آن "مسئله درجه دوم" است.

 

وزیر امور خارجه روسیه افزود کار هماهنگی و مسایل فنی از جمله محل برگزاری این مذاکرات در جریان است.

 

این در حالی است که علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که به‌تازگی به قاهره سفر کرده بود می‌گوید این کشور خواهان برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ در مصر است.

 

گروه ۱+۵ از ماه آوریل سال گذشته تاکنون سه دور مذاکره با جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند که تاکنون حاصلی در بر نداشته است.

 

آخرین دور این مذاکرات شش ماه پیش در مسکو برگزار شد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت‌های جهانی معتقدند ایران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

 

 

Share