Share

در حالی که سیاستمداران دم از آغاز هر چه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغان و نزدیکی صلح افغانستان می‌زنند، درگیری‌ها و خشونت در بیشتر نقاط کشور بالا گرفته است. آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای امنیتی افغانستان حکایت از این دارد که طی یک هفته گذشته صدها جنگجوی طالبان و ده‌ها نیروی امنیتی و غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

طالبان پس از امضاء توافقنامه صلح با آمریکا هنوز مذاکره با هیئت نمایندگی افغانستان را آغاز نکرده است. سخنگوی دفتر سیاسی این گروه می‌گوید: طالبان هدفش نظام و امارت اسلامی است.(Photo by Giuseppe CACACE / AFP)

به گزارش روزنامه ۸صبح افغانستان، درگیری‌ها در افغانستان در حالی بالا گرفته است که دو طرف نتوانسته‌اند بر سر زمانبندی و شروط آزادی زندانیان طالبان توافق کنند.

طالبان نیز نه تنها آتش‌بس با دولت افغانستان را نپذیرفته که به آن شدت بخشیده است. حملات این گروه برای تصرف ولسوالی‌ها از سر گرفته شده و این گروه حتی موفق شد که برای مدتی ولسوالی مرغاب در غور را تصرف کند.

آمارهای نهادهای امنیتی از جمله وزارت دفاع ملی افغانستان نشان می‌دهد که در هفته اخیر بیش از ۵۰۰ جنگجوی طالبان کشته و بیش از ۱۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. بیشتر این تلفات در ولایت‌های غزنی، کندز، فاریاب و زابل ثبت شده است.

در این میان ده‌ها تن از نیروهای امنیتی نیز کشته شده‌اند که شامل ۱۳ کشته در دایکندی و شش کشته در تخار می‌شود. آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان نیروهای امنیتی در دست نیست.

تعدادی از غیرنظامیان نیز در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند که از آن جمله پنج تن در غزنی و سه تن در کابل جان خود را از دست داده‌اند. بالاگرفتن دوباره کشتار غیرنظامیان اعتراض نهادها و فعالان حقوق بشری را در پی داشته است.

برخی منابع دولتی افغانستان از توقف آزادی زندانیان طالبان پس از رهایی ۸۰ تن از آنها خبر دادند. آنها گفته اند که دولت آزادی باقیمانده زندانیان طالبان را به آزادی ۲۴ کماندوی افغان مشروط کرده است.

یک روز پس از آن‌که دولت افغانستان آزادی زندانیان طالب را متوقف کرد، همزمان با مراسم روز استقلال افغانستان چند حمله راکتی به کابل صورت گرفت. گرچه وزارت کشور طالبان را مسئول این حملات دانست، سخنگوی این گروه دست داشتن طالبان در حملات کابل را رد کرد.

شرط طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغان آزادی ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالب بود که لویه جرگه صلح افغانستان با آزادی آنها موافقت کرده و اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کشور حکم آزادی آنها را امضا کرده بود.

قرار بود مذاکرات بین‌الافغان ۲۶ مرداد/۱۶ اوت آغاز شود که به گفته اعضای گروه طالبان توفق آزادی زندانیان گروه موجب شد که شروع مذاکرات به تاخیر بیفتد.


Share