Share

علی افشاری – انتخابات پارلمانی اسرائیل تا حد زیادی با شگفتی همراه شد. اگر چه حزب حاکم مطابق پیش‌بینی‌ها حائز بیشترین آراء شد، ولی تعداد کرسی‌هایش به‌ نحو چشمگیری کمتر از برآورد‌ها و شمار کنونی کرسی‌های ائتلاف لیکود و "اسرائیل بیتنا" در کنست بود. این ائتلاف توانست ۳۱ کرسی از  کل ۱۲۰ کرسی را به دست آورد که ۱۲ نماینده کمتر از دوره قبلی است.

 

پدیده این انتخابات حزب تازه تاسیس "یش اتید" بود که توسط "یائیر لاپید" روزنامه‌نگار مشهور اسرائیلی تاسیس شده و دیدگاه‌های آن به راست میانه و لیبرالیسم محافظه‌کار نزدیک است. جالب آن که این حزب بعد از گذشت ده ماه از حیات خود توانست دومین بلوک برنده در پارلمان اسرائیل را از آن خود کند. امری که برای یک حزب نوپا موفقیت بزرگی است.

 

یائیر لاپید دبیرکل این حزب مدل جدیدی از کار حزبی ارائه کرده است. کاندیدا‌ها و سیاست‌های کلی حزب باید به تایید نهائی او برسند تا رسمیت یابند. رهبری وی در حزب برای دوره جدید و بعد از آن یعنی دوره‌های ۱۹ و ۲۰ کنست پیشاپیش تضمین شده است. بدین ترتیب وی مدلی از اقتدارگرایی و فردمحوری را در نظام دموکراسی ارائه داده که بیشتر به مدل حکومت‌های فردی و پادشاهی شباهت دارد.

 

ظهور شگفت‌انگیز لاپید در عرصه سیاسی از جنبه‌ای، قدرت شبکه اجتماعی مجازی فیس‌بوک در سیاست را نیز آشکار می‌سازد. او  از مصاحبه مطبوعاتی گریزان است وبه جای صحبت با رسانه‌ها، بیشتر از طریق صفحه خود در فیسبوک با مخاطبان و افکار عمومی ارتباط می‌گیرد.

 

این روزنامه‌نگار جنگی و مجری تلویزیونی سابق اینک می‌کوشد با جدایی از  حرفه خود، تغییراتی در عرصه سیاسی اسرائیل پدید آورد. وعده‌های حزب " یش اتید " بیشتر بر سیاست داخلی اسرائیل متمرکز بود. برنامه‌های این حزب شامل تامین مسکن ارزان، تغییر در شیوه حکمرانی، کاهش امتیازات یهودیان اولترا ارتدوکس، همگانی کردن خدمت سربازی، کاهش تورم و گسترش رفاه و عدالت اجتماعی است.

 

در عرصه سیاست خارجی، لاپید مواضع منسجمی اتخاذ نکرده و در ایام رقابت‌های انتخاباتی بر تداوم مذاکرات با فلسطینی‌ها تاکید داشت. اما در عین حال در چند روز مانده به انتخابات ضمن زیر سئوال بردن قصد رهبران فلسطینی برای صلح گفت: « فکر نمی‌کنم فلسطینی‌ها واقعا دنبال صلح باشند. من کاری به قصد آنان ندارم و نمی‌خواهم یک خاورمیانه جدید درست شود. بلکه می‌خواهم از دست فلسطینی‌ها خلاص شویم. دیواری فلزی دور مرز‌ها بکشیم و اکثریت یهودی ساکن در زمین‌های اسرائیل را حفظ کنیم» (منبع)

 

لاپید همچنین به رهبران عرب هشدار داد که بیت‌المقدس متعلق به اسرائیل است و نباید هیچ تصوری در خصوص تعلق بیت‌المقدس شرقی به فلسطینی‌ها داشته باشند.

 

ترکیب جدید پارلمان اسرائیل از سیاست تهاجمی و سخت‌گیرانه در برابر جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. نتانیاهو اگر چه رای کمتری آورد اما موقعیتش نسبت به گذشته تثبیت شد. نتانیاهو و همفکرانش در واکنش به فشار‌های رو به تزاید جامعه جهانی در خصوص متوقف کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، تاکید می‌کنند که خطر اصلی برنامه اتمی ایران است. این برخورد فضایی را مساعد می‌سازد تا کند کردن آهنگ شهرک‌سازی مشروط به موافقت غرب با مجازات‌های سنگین‌تر اقتصادی، تعیین اولتیماتوم و یا حمله نظامی محدود به تاسیسات هسته‌ای ایران باشد.

او در خصوص ایران ضمن حمایت شدید از موضع نتانیاهو در مصاحبه با خبرگزاری رویترز چنین گفت: « اگر ما به نقطه غیرقابل بازگشت برسیم و معلوم شود که ایران در آستانه دستیابی به بمب اتمی است، آنگاه اسرائیل حتما باید کاری انجام بدهد. باید تاسیسات هسته‌ای ایران بمباران شود. » (منبع)

 

"یائیر لاپید" پس از پیروزی در جمع هوادارانش نتانیاهو را خطاب قرار داد تا یک دولت ائتلافی بزرگ تشکیل دهد. این درخواست نمی‌تواند از سوی نخست وزیر اسرائیل نادیده گرفته شود.

 

اما اولویت ائتلاف برنده نتانیاهو و " اسرائیل بیتنا" در حال حاضر جذب کردن گروه‌های مذهبی افراطی اسرائیل نظیر "حزب شاس" و "حزب حبیت هایهودی" به رهبری " نفتالی بنت" است. این دو حزب هر کدام ۱۱ کرسی بدست آورده‌اند.

 

نتانیاهو پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد که سه اولویت دولت آینده، مشارکت بیشتر اسرائیلی‌ها در ارتش، تغییر در شیوه حکمرانی و ارزانی مسکن خواهد بود. "حزب یش آتید" شرط پیوستن به دولت ائتلافی را الغاء معافیت یهودیان اولترا ارتدوکس از خدمت سربازی اعلام کرده است. امری که با مقاومت دو حزب مذهبی دست راستی افراطی روبرو شده اما افکار عمومی اسرائیل از این طرح استقبال می‌کند.

 

ترکیب جدید پارلمان اسرائیل از سیاست تهاجمی و سخت‌گیرانه در برابر جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. نتانیاهو اگر چه رای کمتری آورد اما موقعیتش نسبت به گذشته بیشتر تثبیت شده است و جریان چپ و میانه در سیاست اسرائیل نیز نسبت به قبل ضعیف‌تر شده‌اند. در این شرایط حمله نظامی با هدف نابودی تاسیسات اتمی در ایران و ایجاد بازدارندگی در برابر برنامه اتمی جمهوری اسلامی بیش از گذشته در اسرائیل طرفدار دارد. اگرچه دشوار بتوان تصور کرد اسرائیل به صورت یکجانبه رویکرد نظامی را در دستور کار قرار دهد؛ اما ترکیب جدید هیات حاکمه احتمال چنین برخوردی را بیشتر می سازد.

 

در مجموع، شرایط منطقه، موفقیت فلسطینی‌ها در کسب عضویت ناظر سازمان ملل و تداوم جهت‌گیری تقابلی از سوی حکومت ایران باعث شده تا گرایش‌های تندرو در اسرائیل تقویت شوند. پسامد تحولات در افکار عمومی اسرائیل پیام روشنی برای مقامات تهران دارد که تهدید‌های نتانیاهو و افزایش فشار اسرائیل بر غرب را جدی بگیرند. شکیبایی و آستانه تحمل در اسرائیل برای توسعه قابلیت‌های فنی و بخصوص افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم در ایران به نحو ملموسی در حال کاهش است.

 

نتانیاهو و همفکرانش در اسرائیل در واکنش به فشار‌های رو به تزاید جامعه جهانی در خصوص متوقف کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، تاکید می‌کنند که خطر اصلی برنامه اتمی ایران است. این برخورد فضایی را مساعد می‌سازد تا کند کردن آهنگ شهرک‌سازی مشروط به موافقت غرب با مجازات‌های سنگین‌تر اقتصادی، تعیین اولتیماتوم و یا حمله نظامی محدود به تاسیسات هسته‌ای ایران باشد. امری که اکثر کشور‌های عربی با آن مخالفت نخواهند کرد و چه بسا استقبال هم بکنند.

 

البته روسیه با درک بالا گرفتن امکان حمله نظامی، به غرب و اسرائیل هشدار داده تا گزینه جنگ علیه ایران را در دستور کار نگذارند. در مجموع نتیجه انتخابات پارلمانی اسرائیل، حلقه فشار بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و انزوای آن در جهان را تنگ‌تر می‌کند و چشم‌انداز تیره‌تری را پیش روی منازعه ایران – اسرائیل قرار می‌دهد.

Share