Share

یک نماینده مجلس ایران می‌گوید مکالمات تصویری شرکت تلفن همراه رایتل، "معضلات اخلاقی و امنیتی" ایجاد می‌کند.

 

بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران، امروز شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ به خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) گفت: "بحث‌های زیادی درباره رایتل در کمیسیون فرهنگی انجام شده است و بسیاری از اعضای کمیسیون با این نوع ارتباط مخالف هستند."

 

رایتل یکی از شرکت‌های تلفن همراه در ایران است که روی سیم‌کارت‌های آن برای نخستین بار در این کشور مکالمات تصویری نیز فعال شده است. همراه اول و ایرانسل، دو شرکت دیگر ارائه‌دهنده خدمات موبایل در ایران چنین امکانی را برای مشتریان فراهم نکرده‌اند.

 

علی طاهری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز هفته گذشته، با اشاره به دغدغه اعضای این کمیسیون درباره رعایت نشدن شئونات در ارتباط تصوری یکی از اپراتورهای تلفن همراه، گفت: "روابط دختر و پسرها که اکنون به صورت پنهانی و تلفنی انجام می‌شود، با استفاده از این خطوط به صورت تصوری انجام خواهد شد، در این نوع ارتباط حریم‌‌های خصوصی به‌طور کامل از بین می‌رود".

علی طاهری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز هفته گذشته، با اشاره به دغدغه اعضای این کمیسیون درباره رعایت نشدن شئونات در ارتباط تصوری یکی از اپراتورهای تلفن همراه، گفت در این باره به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور تذکر کتبی داده است.

 

به گفته طاهری، "روابط دختر و پسرها که اکنون به صورت پنهانی و تلفنی انجام می‌شود، با استفاده از این خطوط به صورت تصوری انجام خواهد شد، در این نوع ارتباط حریم‌‌های خصوصی به‌طور کامل از بین می‌رود".

 

وی می‌گوید: "منظور ما تعطیلی اپراتور یا قطع ارتباط تصوری از طریق خطوط تلفن همراه نیست… آقایان باید توضیح بدهند که برای این موضوع چه فکری کرده‌اند؟"

 

اما بیژه نوباوه، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران می‌گوید: "بسیاری از اعضای کمیسیون با این نوع ارتباط مخالف هستند."

 

به گفته نوباوه، "مخالفت‌ها درباره فن‌آوری‌هایی مثل رایتل یا وایمکس به این دلیل است که مخاطب این نوع فن‌آوری‌ها ما نیستیم، چون نیاز شناسی و نیازسنجی در کشور درباره آن‌ها انجام نشده است".

 

 این نماینده مجلس ایران می‌گوید: "موضوع مهم این است که مسئولان رایتل هنوز نتوانسته‌اند نیاز کاربران داخل ایران به مکالمه تصویری را تعریف کنند و بگویند که چه نیازی به این نوع ارتباط در کشور وجود دارد."

 

شرکت رایتل و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سخنان این نماینده مجلس واکنشی نشان نداده‌اند. رایتل وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی ایران (شستا) است.

شمار مشترکان تلفن همراه در ایران بیش از ۵۴ میلیون نفر برآورده شده است.

Share