Share

روح‌الله حسینیان از چهره‌های امنیتی جمهوری اسلامی که از کشتار زندانیان سیاسی و قتل‌های زنجیره‌ای دفاع می‌کرد، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

روح‌الله حسینیان

فرزندان روح‌الله حسینیان سه‌شنبه ۴ شهریور درگذشت پدر خود را تأیید کردند. دختر او در توئیتر نوشت:

«پدرم کرونا گرفته بود که بهبود یافته بود اما به دلیل ابتلا به کرونا کبد وی نیز آسیب دیده بود بنابراین به دلیل عارضه کبدی درگذشت.»

چهره‌ای پرسابقه

حسینیان از جمله طلاب مدرسه حقانی بود که پس از انقلاب در دستگاه قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی مسئولیت‌های مختلفی داشت.

او که عضو جبهه پایداری بود، دادستان دادگاه ویژه روحانیت، قائم مقامی دادستانی انقلاب اسلامی مشهد و قائم مقام دادستان انقلاب در وزارت اطلاعات بود و از سال ۱۳۷۴ ریاست سازمان اسناد انقلاب اسلامی را به‌عهده داشت و چند دوره نیز نماینده مجلس شورای اسلامی بود.

حسینیان زمانی قائم مقام دادستان انقلاب در وزارت اطلاعات بود که کشتار گسترده زندانیان سیاسی ایران در تابستان سال ۶۷ رخ داد. او بارها از اعدام زندانیان سیاسی دفاع کرد.

در جریان قتل‌های زنجیره‌ای پاییز ۱۳۷۷ در دوران دولت محمد خاتمی، در حالی که برخی مقام‌های جمهوری اسلامی حکم به «خودسر» بودن گروهی از کارکنان وزارت اطلاعات و در رأس آن‌ها سعید امامی داده‌ بودند و بر خودکشی سعید امامی تأکید می‌کردند، روح‌الله حسینیان به دفاع از سعید امامی پرداخت و فرضیه خودکشی او را رد کرد و گفت او به قتل رسیده‌ است. حسینیان همچنین عاملان قتل‌های زنجیره‌ای را «از طرفداران جدی رئیس‌جمهوری» (خاتمی) خوانده بود.

روزنامه «صبح امروز» در سال ۱۳۷۸ به‌نقل از روح‌الله حسینیان در توضیح چگونگی مرگ سعید امامی و سوابق خود نوشته بود: «آخه باباجون، ما خودمان والله یک زمان قاتل بودیم». او بعد اعلام کرد که چنین چیزی نگفته بلکه گفته است: «ما خودمان یک زمان قاضی بودیم، یک زمانی زندان‌بان بودیم. تاکنون صدها نفر واجبی خوردند و نمردند. آخه چطور با یک استکان آن هم که شما می‌گویید که بلافاصله بردید به بیمارستان و شستشو دادید، این خورد و مرد.»

بیشتر بخوانید:

Share