Share

دادستان دادسرای عمومی و انقلاب ساری از اجرای حکم قطع دست یک نفر در زندان این شهر خبر داد.

 

به گزارش تارنمای شمال‌نیوز این خبر را روز شنبه هفتم بهمن‌ماه به نقل از روابط عمومی اداره کل دادگستری مازندران و اسدالله جعفری، دادستان ساری منتشر کرده و نوشته است این فرد "دارای سوابق متعدد کیفری بوده" و به جرم سرقت به قطع دست محکوم شده بود.

 

دادستان ساری زمان اجرای حکم را اعلام نکرده و افزوده است: "پرونده این مجرم پس از رسیدگی‌های اولیه و صدور حکم و طی تشریفات قانونی نهایی شد و حکم قطع چهار انگشت وی در محوطه زندان ساری اجرا شد."

 

دادستان ساری اجرای این حکم را هم‌سو با اجرای "حدود الهی و از تکالیف شرعی و قانونی" برشمرد و گفت: "صدور و اجرای این‌گونه احکام در عین حال از مطالبات به‌حق مردم است."

 

وی همچنین افزود: "کسانی که متعرض اموال مردم شده، به‌ویژه کسانی که وارد حرز و حریم خصوصی مردم می‌شوند و مبادرت به سرقت می‌کنند باید بدانند حدود الهی در مورد آنان اجرا خواهد شد."

 

اسدالله جعفری، دادستان ساری می‌گوید صدور چنین احکامی "مطالبه مردم" و "حاوی پیام محکم و جدی به همه سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار" است

پیش از ظهر روز پنج‌شنبه پنجم بهمن‌ماه نیز با حکم مراجع قضایی قطع ید یک سارق ۲۹ ساله در برابر دیدگان مردم شیراز انجام شد.

 

جرم این سارق "اقدام به سرقت‌های متعدد در قالب یک گروه ۱۰ نفره در شیراز" و همچنین "داشتن رابطه نامشروع و غیره" عنوان شده است.

 

دادستان ساری در ادامه سخنان خود گفت: "اجرای احکام این‌چنینی حاوی پیام محکم و جدی به همه سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار و کسانی است که اموال مردم را مورد سرقت و تجاوز قرار می‌دهند."

 

وی افزود: "این افراد بدانند که دستگاه قضایی در برخورد با سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار، اشرار، زورگیران، سارقان مسلح و مجرمان مواد مخدر با جدیت و قاطعیت برخورد و احکام را صادر و اجرا می‌کند."

 

قطع دست و پا با استناد به احکام شرع در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است.

 

در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.

 

همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر‌گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد، پای چپ او بریده می‌شود.

 

در حالی که مدافعان حقوق بشر همواره نسبت به اجرای چنین احکامی در ایران اعتراض کرده‌اند جمهوری اسلامی ایران همچنان این احکام را به اجرا می‌گذارد.

 

دادگستری استان یزد مجازات اسلامی بریده شدن چهار انگشت دست دو سارق در برابر دیدگان مردم یزد را ۲۳ آبان‌ماه سال جاری اعلام کرد و در‌‌ همان ماه دادستان عمومی و انقلاب دزفول نیز از صدور حکم قطع دست برای یک سارق در این شهر خبر داد.

 

مهرماه سال جاری نیز دو جوان ٢٩ و ٢٧ ساله در ایران به اتهام قتل و دستبرد مسلحانه به چند طلافروشی‌ به اعدام و قطع دست و پای چپ محکوم شدند.

 

 

Share