Share

نمایندگان مجلس فرانسه مارتون بحث بر سر ازدواج همجنسگرایان و سرپرستی کودک توسط همجنسگرایان را که به مدت ۱۵ روز به طول خواهد انجامید آغاز کردند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که در روزهای اخیر موافقان طرح ازدواج همجنسگرایان، متشکل از نیروهای چپ و مخالفان آن که از نیروهای راست تشکیل شده‌اند بارها دست به تظاهرات و گردهمایی زده‌اند، این طرح امروز سه‌شنبه، ۱۰ بهمن‌ماه (۲۹ ژانویه) برای بررسی و تصویب به پارلمان فرانسه راه یافت.

 

نمایندگان چپ مجلس فرانسه معتقدند که باید همان حقوق زوج‌های زن و مرد را برای همجنسگرایان و فرزندانشان قائل شد.

 

کریستیان توبیرا (Christiane Taubira) وزیر زن دادگستری فرانسه و عضو حزب رادیکال چپ قرار است همین موضع را در سخنان گشایش این بحث در پارلمان که ساعت ۱۵ امروز به وقت محلی برگزار خواهد شد، اعلام کند.

 

وی روز یکشنبه گفت: "دلیلی ندارد که زوج‌های زن و مرد توسط قانون حمایت شوند اما زوج‌های همجنسگرا از این حمایت برخوردار نباشند."

 

بر اساس آخرین نظرسنجی مؤسسه افکار عمومی فرانسه ۶۳ درصد مردم این کشور با ازدواج همجنسگرایان موافق هستند اما در مورد گرفتن فرزند و سرپرستی آن توسط زوج همجنسگرا ۴۹ درصد موافق و ۵۱ درصد مخالف‌اند

وزیر دادگستری فرانسه افزود: "همچنین دلیلی ندارد که فرزندان زوج‌های زن و مرد از امنیت حقوقی برخوردار باشند اما فرزندان همجنسگرایان نه."

 

گفته می‌شود در فرانسه ده‌ها هزار کودک در چنین وضعیتی قرار دارند.

 

اما مخالفان که از سوی کلیسای کاتولیک حمایت می‌شوند به‌ویژه در مورد رابطه والدین و فرزند دلایل خود را دارند. آن‌ها همچون گروهی از روان‌پزشکان معتقدند یک کودک تنها می‌تواند از طریق والدینی با جنسیت‌های مختلف به خوبی رشد کند.

 

برای مخالفت با این لایحه آن‌ها بیش از پنج هزار اصلاحیه مطرح کرده‌اند که رقم بالایی محسوب می‌شود.

 

با این حال ژان مارک ارو (Jean-Marc Ayrault)، نخست‌وزیر سوسیالیست فرانسه پیش‌بینی کرد که لایحه ازدواج همجنسگرایان در مجلس فرانسه "با اکثریت بالا رأی خواهد آورد."

 

بر اساس آخرین نظرسنجی مؤسسه افکار عمومی فرانسه (Ifop) که روز شنبه گذشته انجام شد ۶۳ درصد مردم این کشور با ازدواج همجنسگرایان موافق هستند اما در مورد گرفتن فرزند و سرپرستی آن توسط زوج همجنسگرا ۴۹ درصد موافق و ۵۱ درصد مخالف‌اند.

 

بحث بر سر این وعده انتخاباتی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از ماه‌ها پیش آغاز شده و موضوع چندین گردهمایی بوده است.

 

روز یکشنبه هشتم بهمن (۲۷ ژانویه) ۱۲۵ تا ۴۰۰ هزار نفر از طرفداران ازدواج همجنسگرایان در پاریس دست به تظاهرات زدند که گفته می‌شود این تعداد تظاهرکننده دو برابر بیشتر از تعداد شرکت‌کنندگان در آخرین تظاهرات موافقان در ماه دسامبر گذشته و سه برابر کمتر از تظاهرات بزرگ مخالفان ازدواج همجنسگرایان در ۱۳ ژانویه بود.

 

 

Share