Share

یک روان‌شناس و کارشناس مشاوره در ایران گفت اعتیاد زنان در این کشور به رقم ۳۵ درصد رسیده است.

 

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امروز سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه به‌نقل از ابراهیم رفیعی، روان‌شناس و کارشناس مشاوره، از افزایش اعتیاد در میان زنان ایران خبر داد.

 

رفیعی گفت: "یک زمانی ۸۵ درصد از معتادان؛ مرد و ۱۵ درصد زن بودند اما اکنون اعتیاد خانم‌ها به ۳۵ درصد رسیده است."

 

به‌گفته وی زنان معتاد به دلیل انگ اجتماعی اعتیاد، حاضر به درمان نیستند به نحوی که به ازای هر ۱۰ کمپ ترک اعتیاد برای مردان یک کمپ برای زنان وجود دارد.

 

این در حالی است که مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشین بهداشت ایران، تیرماه سال جاری گفته بود: "نزدیک به ۹۴ و هشت دهم درصد از جمعیت معتادان را مردان و پنج و دو دهم درصد را زنان تشکیل می‌دهند."

 

ابراهیم رفیعی، روان‌شناس و کارشناس مشاوره: اگر مردم در یک جامعه‌ای غمگین باشند اعتیاد در جامعه بالا می‌رود این در حالی است که شادمانگی در جامعه اعتیاد را کاهش می‌دهد

همچنین طا‌ها طاهری٬ قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز اعلام کرده بود به‌طور رسمی یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به‌طور دائم و تفننی در کشور اعتیاد دارند که سه و ۹ دهم درصد آنان زنان هستند.

 

ابراهیم رفیعی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که سن اعتیاد در ایران کاهش یافته و به ۱۳ سال رسیده است، افزود: "گروه بزرگی شامل دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستانی در معرض خطر اعتیاد هستند از همین رو باید آموزش‌های پیش‌گیرانه در این ارتباط انجام شود."

 

این عضو آکادمی روان‌پزشکان اعتیاد آمریکا شادمانگی و اعتیاد را دو عنصر به هم مرتبط عنوان کرد و افزود: "اگر مردم در یک جامعه‌ای غمگین باشند اعتیاد در جامعه بالا می‌رود این در حالی است که شادمانگی در جامعه اعتیاد را کاهش می‌دهد."

 

وی تأکید کرد: "اقداماتی باید انجام شود تا شادمانی در جامعه افزایش یابد زیرا در پیش‌گیری از بروز اعتیاد بسیار مؤثر است."

 

این روان‌شناس در مورد میزان موفقیت درمان معتادان در ایران گفت: "در خوش بینانه‌ترین حالت ۲۵ تا ۳۰ درصد درمان معتادان با موفقیت روبه‌رو بوده است."

 

پلیس ایران در آخرین آماری که ۲۳ دی‌ماه سال جاری منتشر کرد گفت روزانه ۶۵۲ پرونده مواد مخدر تشکیل می‌شود و هر ساعت ۳۰ فروشنده مواد مخدر و معتاد در کشور دستگیر می‌شوند.

 

پلیس ایران همچنین گفت در ۹ ماه نخست سال جاری هر روز به‌طور میانگین شش باند و در مجموع هزار و ۷۰۰ باند شناسایی و متلاشی شده است.

 

در کنار این آمار، قوه قضائیه ایران نیز علی‌رغم هشدارهای مدافعان حقوق بشر در جهان به برخوردهای شدید خود با قاچاقچیان مواد مخدر ادامه می‌دهد و آمار اعدام‌ مجرمان مواد مخدر در سال‌های اخیر به‌شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

 

با این حال به‌نظر می‌رسد هیچ‌کدام از این برخوردها در کاهش پدیده اعتیاد در ایران کارساز نبوده است.

 

 

Share