Share

زن‌کشی در ایران ادامه دارد. این‌بار مردی در استان کهگیلویه و بویراحمد با اسلحه سوزنی همسر سابقش را به قتل رساند.

خشونت علیه زنان ـ عکس تزئینی و از شاتراستاک است

سیدعلی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، پنج‌شنبه، ۶ شهریور از یک زن‌کشی دیگر در ایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران ( ایلنا) ملک حسینی گفت مردی روز دوشنبه، سوم شهریورماه با یک قبضه اسلحه سوزنی همسر قبلی خود را که سال‌ها با هم اختلاف خانوادگی داشتند به قتل رساند و سپس خود را به پلیس معرفی کرد.

به‌گفته ملک حسینی، اختلافات بین این زوج در گذشته موجب شد که این مرد همسرش را به شدت از ناحیه صورت مجروح کند. این ضرب و جرح عمدی باعث شد که زن دادخواست مطالبه مهریه دهد. قاتل حبس جنبه کیفری جرم را گذرانده و به سبب عدم پرداخت مهریه و دیه عضو آسیب‌دیده زن، به‌عنوان بدهکار مالی در حبس بود که برابر قانون به مرخصی می‌رود و در بخش سپیدار شهرستان بویراحمد، در ایام مرخصی، زن را به قتل می‌رساند و متواری می‌شود اما بعد به‌دلیل تحت تعقیب بودن ناچار می‌شود خود را به نیروی انتظامی معرفی کند.

در ماه‌های اخیر انتشار خبرهای مربوط به قتل زنان به‌ویژه به دلایل ناموسی در ایران بیشتر شده است. ریحانه عامری، فاطمه برحی و رومینا اشرفی از جمله زنان و دخترانی هستند که به دست اعضای خانواده خود به قتل رسیدند.

ایران، کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان را نپذیرفته و قانون حمایت از زنان در مقابل خشونت نیز سال‌هاست در انتظار تصویب است.

از ۹ سال پیش تاکنون لایحه‌ای که به نام تأمین امنیت زنان تهیه شده و پس از بررسی و تصویب معاونت زنان رئیس‌جمهوری، مجلس و قوه قضائیه، به قوه قضائیه فرستاده شده و در آن‌جا هم باز با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سال گذشته متن جدید لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت»، با تغییر نام به «لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» در قوه قضائیه نهایی و به دولت ارسال شد.

بسیاری از مصادیق خشونت از جمله خشونت‌های جنسی، روانی، عاطفی، آزار جنسی و مزاحمت جنسیتی، به‌خصوص در حوزه خانواده که در متن قبلی جرم‌انگاری شده بود، حذف شده است.

بیشتر بخوانید:

Share