Share

سازمان گزارشگران بدون مرز، گزارش سالانه خود در مورد وضعیت آزادی رسانه‌ها در سال گذشته میلادی را منتشر کرد که در آن از ادامه وضعیت بد ایران و رشد قابل ملاحظه افغانستان خبر داده است.

 

در این رده‌بندی جهانی، ایران همچنان جزو چند کشور قعر جدول است که در میان ۱۷۹کشور،  رتبه ۱۷۴ را گرفته است.

 

در این گزارش آمده است که ایران به خاطر آن‌که سومالی سالی مرگبار برای خبرنگاران داشت، یک رتبه نسبت به سال گذشته صعود کرده است.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز در مورد ایران گفته است: "این کشور تنها به زندانی کردن روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران بسنده نمی‌کند، که ابتکار روش‌های غیر قابل پذیرش، فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران در داخل و خارج از کشور را هم در دست دارد."

 

افغانستان در رده‌بندی سال جاری این سازمان از میان ۱۷۹ کشور، جایگاه ۱۲۸ را کسب کرده است. این کشور نسبت به سال گذشته که در ردیف ۱۵۰ قرار داشت، ۲۲ رتبه رشد کرده است.

 

گزارشگران بدون مرز: ایران تنها به زندانی کردن روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران بسنده نمی‌کند، که ابتکار روش‌های غیر قابل پذیرش، فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران در داخل و خارج از کشور را هم در دست دارد

به‌گفته این سازمان، افغانستان طی یک سال گذشته در زمینه رعایت آزادی رسانه‌ها رشدی قابل ملاحظه را طی کرده است.

 

نبود روزنامه‌نگار کشته شده و یا زندانی در سال گذشته در افغانستان، یکی از دلایل این صعود خوانده شده است اما گفته شده که در آینده به‌ویژه پس از خروج نیروهای خارجی، این کشور با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

 

هر چند در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۲ هیچ خبرنگاری در افغانستان کشته نشده اما بر پایه اطلاعات منابع محلی دو خبرنگار طی این سال در ولایت‌های هلمند و پکتیکا درجنوب این کشور جان باخته‌اند.

 

این سازمان اما گفته است "سه کشور دیکتاتوری، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره که  ترکیب سه‌گانه‌ جهنمی را تشکیل داده‌اند، در انتهای جدول قرار دارند."

 

بر پایه این گزارش، فنلاند برای سومین سال پیاپی جایگاه نخست جدول در زمینه رعایت آزادی بیان را به‌دست آورده و پس از آن هلند و نروژ قرار گرفته‌اند.

 

به گفته گزارشگران بدون مرز، با آن‌که موارد بسیاری از خشونت در چارچوب‌های قضایی علیه روزنامه‌نگاران، در کشورهای دمکراتیک دیده شده است، با این حال این کشورها رده‌های نخست جدول را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

Share