Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در جلسه‌ای با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس این کشور به آن‌ها هشدار داد: "اگر به اختلافات ادامه بدهید، خیانت کرده‌اید."

 

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس ایران که جزئیات این جلسه را اعلام کرده، گفته است این جلسه شب قبل از حضور احمدی‌نژاد در مجلس (شامگاه سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱) برگزار شده است.

 

احمدی‌نژاد روز چهارشنبه ۲۷ دی امسال به درخواست خودش برای سخن گفتن درباره مسائل اقتصادی ایران در مجلس حاضر شد.

 

کریمی قدوسی روز چهارشنبه ۱۱ بهمن به خبرگزاری نسیم گفت: "رهبر انقلاب در این جلسه تأکید کردند رؤسای دو قوه باید گذشته را فراموش کنند و گله‌ای از هم نداشته باشند."

 

به گفته این نماینده مجلس، آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسه، "دردمندانه" گفته است: "اگر در قیامت خداوند از من بپرسد چه کردی؟ من می‌گویم که کسی جز این‌ها را نداشتم."

 

جواد کریمی قدوسی: در جلسات مقرر شد که در صورت هدفمندی یارانه‌ها، پایه تغییرات ارز یک هزار و ۲۲۶ تومان باشد، قیمت بنزین آزاد یک هزار و ۲۰۰ تومان، بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومان و نحوه تقسیم درآمدها ۵۰ درصد سهم مردم، ۳۰ درصد سهم تولید و ۲۰ درصد سهم دولت باشد

رهبر ایران بارها به دولت و مجلس درباره پیامدهای اختلافات هشدار داده و خواهان حل و فصل این اختلاف‌ها شده است.

 

با این حال این محمود احمدی‌نژاد از یک سو و علی لاریجانی و نمایندگان مجلس از سوی دیگر، انتقادهای تندی علیه یکدیگر مطرح می‌کنند.

 

مجلس، احمدی‌نژاد را به "قانون‌گریزی" متهم می‌کند. در مقابل دولت نیز می‌گوید مجلس فراتر از اختیاراتش عمل می‌کند.

 

یکی از آخرین اختلافات بین مجلس و دولت، بحث بر سر نحوه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها است. دولت خواهان اجرای مرحله دوم این قانون و آزادسازی قیمت‌ها همزمان با افزایش پرداخت نقدی به مردم است اما مجلس مخالف اجرای مرحله دوم این قانون است.

 

کریمی قدوسی در این‌باره نیز گفته است: "در جلسات مقرر شد که در صورت هدفمندی یارانه‌ها، پایه تغییرات ارز یک هزار و ۲۲۶ تومان باشد، قیمت بنزین آزاد یک هزار و ۲۰۰ تومان، بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومان و نحوه تقسیم درآمدها ۵۰ درصد سهم مردم، ۳۰ درصد سهم تولید و ۲۰ درصد سهم دولت باشد."

 

مبلغ یارانه‌ای که هم‌اکنون به هر ایرانی پرداخت می‌شود ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. برآورد شده است که این رقم در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر ایرانی افزایش پیدا کند.

 

Share