Share

حسن حبیبی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از یک دوره بیماری طولانی از دنیا رفت.

 

منابع خبری ایران گزارش دادند، حسن‌ ابراهیم حبیبی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی بامداد امروز پنج‌شنبه ۱۲ بهمن‌ماه هنگام ۷۵ سالگی به علت ایست قلبی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) احمد دانیالی، قائم مقام بنیاد ایران‌شناسی در این زمینه گفت: "وی از چهار سال پیش به بیماری دیابت مبتلا بود و چند بار نیز دچار مشکل قلبی شد اما تحت درمان بود و به‌عنوان رئیس بنیاد ایران‌شناسی کار روزمره‌اش را در این بنیاد انجام می‌داد."

 

حسن حبیبی که دارای مدرک دکتری حقوق و جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربون بود از ابتدای پیروزی انقلاب ایران در سمت‌های مختلف سیاسی حضور داشته است.

 

وی تا روزهای پایانی عمر ریاست بنیاد ایران‌شناسی را برعهده داشت و از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ وزیر فرهنگ و آموزش عالی‌ دولت مهدی بازرگان، نخستین نخست‌وزیر پس از پیروزی انقلاب ایران بود.

 

حسن حبیبی در سال‌های نخست انقلاب ایران عضو ستاد انقلاب فرهنگی بود تا آن‌چه را که حکومت ایران "انقلاب فرهنگی" می‌نامید در این ستاد هدایت کنند

حسن حبیبی به همراه کسانی چون علی شریعتمداری، محمدجواد باهنر، مهدی ربانی املشی، عبدالکریم سروش، شمس آل احمد و جلال‌الدین فارسی در سال‌های نخست انقلاب ایران عضو ستاد انقلاب فرهنگی بود تا آن‌چه را که حکومت ایران "انقلاب فرهنگی" می‌نامید هدایت کنند.

 

این "انقلاب فرهنگی" در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲ خورشیدی موجب ممنوعیت فعالیت دانشجویان مخالف و تعطیلی دانشگاه‌های ایران شد و با هدف اسلامی کردن دانشگاه‌ها و پاک‌سازی استادان و دانشجویانی که از دید حکومت جمهوری اسلامی ایران، "غرب‌زده" به‌شمار می‌رفتند، صورت پذیرفت.

 

حبیبی از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ وزیر دادگستری دولت میرحسین موسوی و نیز معاون اول دو دوره دولت اکبر هاشمی رفسنجانی (از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶) و دولت نخست محمد خاتمی (از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰)، دو رئیس‌جمهور پیشین ایران بود.

 

وی همچنین از جمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب ایران، پیش‌نویس متن قانون اساسی را تهیه کرد.

 

حبیبی نخستین رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که ‌در مردادماه سال ۱۳۶۹‌ به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد.

 

اردیبهشت ۱۳۸۸ وی پس از مدت‌ها سکوت سیاسی در سخنانی گفت: "بنده در دولت‌های آقایان موسوی، هاشمی و خاتمی بوده‌ام و این دولت‌ها توانستند با ارقام پایین و ۹ میلیارد دلار کشور را مدیریت کنند."

 

وی افزوده بود: "در آن دوره‌ها هم اشتباهاتی وجود داشت ولی در حدی نبود که به چشم بیاید. ما در آن زمان در مقاطعی کوتاه میوه ضروری مردم را وارد می‌کردیم ولی از انگور برزیلی و پرتقال چینی خبری نبود."

 

 

Share