Share

مایک پمپئو اعلام کرده که تحریم‌های ایران در سازمان ملل از ۳۰ شهریور بازمی‌گردند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر موضع این اتحادیه تأکید کرد و گفت آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود و ادامه تحریم‌ها را درخواست کند. نمایندگان روسیه نیز همین موضع را گرفته‌اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه تحریم‌ها را «جهان خیالی» پمپئو خواند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پنج‌شنبه ۶ شهریور / ۲۷ اوت در توئیتر نوشت:

«ایالات متحده هفته گذشته، پس از ناکامی شورای امنیت در انجام مأموریت خود برای حفظ صلح و امنیت جهانی، روند ۳۰ روزه بازگشت تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال کرد. این تحریم‌ها از نیمه‌شب ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) به وقت گرینویچ، باز خواهند گشت.»

او در توئیت دیگری با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، نوشت:

«چنان‌چه هر یک از اعضای شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را برای ادامه رفع تحریم‌ها ارائه کند، ایالات متحده با آن مخالفت خواهد کرد. اگر هیچ قطعنامه‌ای پیشنهاد نشود، تحریم‌های ایران همچنان ۲۰ سپتامبر بازمی‌گردد. کارکرد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت چنین است.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که کمیسیون مشترک برجام را نیز هماهنگ می‌کند، در واکنش به این اظهارات پمپئو تکرار کرد که از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ «نمی‌توان به‌عنوان کشوری که در برجام شرکت ندارد تحریم‌های احتمالی پیش‌بینی‌شده در قطعنامه را در نظر گرفت.»

بورل با بیان این‌که «تمامی اقدامات ممکن را برای اطمینان از حفظ و اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌ها انجام خواهد داد»، برجام را اقدام مهمی در جهت منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در جهان و کمک به ثبات در منطقه خاورمیانه دانست.

اتحادیه اروپا جمعه هفته گذشته اعلام کرد که شش کشور باقی‌مانده در برجام سه‌شنبه ۱۱ شهریور / یکم سپتامبر در وین نشستی برگزار خواهند کرد.

دمیتری پولیانسکی، معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز روز پنج‌شنبه در توئیتر به اظهارات پمپئو واکنش نشان داد و نوشت:

«طبق قوانین بین‌المللی شما نمی‌توانید از توافق‌نامه‌ای خارج شوید و سپس ادعا کنید که هنوز می‌توانید از مفاد آن بهره‌مند شوید.»

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در توئیتر از اصرار آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران انتقاد کرد و نوشت:

«اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، تلاش‌های آمریکا برای راه‌اندازی سازوکار بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را بدون اثر دانستند. اما ایالات متحده، به جای عقب‌نشینی قصد دارد کار را ادامه دهد که این به ایجاد کشمکش بی‌سابقه در شورای امنیت منجر می‌شود.»

در همین حال، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل جمعه ۷ شهریور / ۲۸ اوت به شبکه العربیه گفت:

«اجرای مکانیسم ماشه بر اساس منافع آمریکا و ملت‌های منطقه است و شورای امنیت باید به مسئولیت خود در اجرای روندهای قانونی عمل کند.»

او افزود:

«ایران از سلاح برای تروریسم استفاده می‌کند و تهران باید تأمین سلاح برای گروه‌های مسلح را متوقف کند و بدترین چیزی که می‌تواند رخ دهد دستیابی ایران به سلاح است.»

مایک پمپئو در حالی از بازگشت تحریم‌های تسلیحاتی ایران در پایان شهریورماه سخن می‌گوید که شورای امنیت سازمان ملل یک بار با قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کرده و بار دوم روز سه‌شنبه گذشته دیان دیجانی، سفیر اندونزی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده دارد، اعلام کرد مخالف این اقدام دولت آمریکا است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز در دیدار با گبی اشکنازی همتای اسرائیلی خود در برلین اعلام کرد که به احتمال قوی روسیه و چین درخواست آمریکا برای تحریم کامل ایران را وتو خواهند کرد و به همین دلیل آلمان و متحدان اروپایی‌اش تلاش می‌کنند تا راه بینابینی‌ای برای تمدید این تحریم‌ها پیدا کنند که ضمن تأمین خواست آمریکا از سوی روسیه و چین وتو نشود.

روز گذشته (پنج‌شنبه) سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در توئیتر نوشت:

«۱۳ عضو شورای امنیت، از جمله رئیس شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل آن‌که عضو برجام‌ نیست، از اساس هیچ جایگاه قانونی ندارد تا بتواند به قطعنامه ۲۲۳۱ متوسل شود. عقربه‌های ساعت فقط در جهان خیالی موازی پمپئو حرکت می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

Share