Share

وزیران خارجه کانادا و بریتانیا اعلام کردند ایران باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی تحقیقاتی «کامل، شفاف و مستقل» را درباره ساقط شدن هواپیمای اوکراینی انجام دهد و مسئله پرداخت غرامت به قربانیان و کشورهای خسارت‌دیده را نیز در این تحقیقات لحاظ کند.

هواپیمای اوکراینی

وبسایت وزارت امور خارجه کانادا با انتشار گزارشی از دیدار روز جمعه ۲۸ اوت/ ۷ شهریور فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه این کشور و دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، اعلام کرد کانادا و بریتانیا خواستار تحقیقات بیشتر جمهوری اسلامی درباره ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در ایران شده‌اند.

شامپاین و راب با تاکید بر بر تعهدشان نسبت به «اطمینان حاصل کردن از پاسخ‌گویی به خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲هواپیمایی بین المللی اوکراین و برقراری عدالت برای آن‌ها»، اعلام کرده‌اند: ایران باید تحقیقاتی «کامل، شفاف و مستقل» را مطابق با استانداردهای بین‌المللی و از جمله درباره مسئله پرداخت غرامت به قربانیان و کشورهای خسارت‌دیده، انجام دهد.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران به مقصد کی‌یف، با دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران منفجر شد. در این حادثه  ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. دست‌کم ۱۳۹ نفر از مسافران هواپیما ایرانی و ۵۷ نفر از آنها ایرانی-کانادایی بودند. مقامات جمهوری اسلامی پس از سه روز کتمان حقیقت، سرانجام به شلیک موشک پدافندی سپاه پاسداران به این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» اعتراف کردند.

سازمان هواپیمایی ایران پیش‌تر گزارش بازخوانی جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر و اعلام کرد ثبت اطلاعات ۱۹ ثانیه پس از اصابت موشک اول متوقف شده و اطلاعاتی از وضعیت مسافران ضبط نشده است. رئیس اداره امنیت حمل‌ و نقل دولت کانادا نیز در واکنش به گزارش ایران گفته بود: «همچنان در مسیر این تحقیقات راهی طولانی در پیش است و پرسش‌های کلیدی زیادی وجود دارد که لازم است به آنها پاسخ داده شود.»


در همین زمینه:

Share