Share

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هفتم اسفند (۲۵ فوریه) یال جاری درقزاقستان برگزار می‌‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مقام‌های اروپایی روز شنبه دوم فوریه (۱۴ بهمن) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران دیدار و تاریخ مذاکرات را اعلام کردند.

 

ایران هنوز درباره پذیرفتن یا نپذیرفتن پیشنهاد مقام‌های اروپایی اعلام نظری نکرده است. آخرین گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان، شش ماه پیش در مسکو برگزار شد.

 

در آستانه دور تازه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، شماری از کشورها از ایران خواسته‌اند تا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ دی‌ماه سال جاری گفت این کشور غنی‌سازی اورانیوم را حتی برای "یک لحظه" هم متوقف نخواهد کرد

 

روسیه که از هم‌پیمانان ایران به شمار می‌آید، تهران را به توقف غنی‌سازی اورانیوم فرا خوانده است. اما ایران همواره گفته است غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نمی‌کند. تهران چند روز پیش نیز اعلام کرد قصد دارد شمار بیشتری سانتریفیوژ برای غنی‌سازی اورانیوم در سایت نطنز نصب کند .بریتانیا در واکنش به این تصمیم ایران اعلام کرده است این اقدام ایران "نگران‌کننده" است.

 

تأسیسات نطنز به‌طور منظم از سوی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ دی‌ماه سال جاری گفت این کشور غنی‌سازی اورانیوم را حتی برای "یک لحظه" هم متوقف نخواهد کرد.

 

روز ۲۸ آذرماه سال جاری نیز فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصد را تا هر زمانی که به آن نیاز داشته باشد تولید خواهد کرد.

 

وی در مورد درخواست کشورهای غربی برای تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم از سوی ایران گفت: "غنی سازی ۲۰ درصد موضوعی نیست که غربی‌ها موافق آن باشند یا مخالف و یا در قبال آن قصد موضع‌گیری داشته باشند."

کشورهای غربی معتقدند ایران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

 

شورای امنیت سازمان ملل در چند سال اخیر با صدور چند قطعنامه علیه برنامه اتمی ایران، این کشور را مورد تحریم قرار داده است. قدرت‌های غربی نیز افزون بر تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه ایران از جمله بخش نفت و انرژی اعمال کرده‌اند.

 

 

 

Share