Share

مولوی عبدالله براهویی امام جمعه یکی از مسجدهای زاهدان روز جمعه ۱۳ بهمن‌ماه، توسط افراد ناشناس ترور شد.

 

به گزارش پایگاه خبری سنی‌آنلاین، افراد مسلح که سوار بر خودروی سواری بودند، خودروی این فعال مذهبی را در مسیر نماز جماعت مورد تیراندازی قرار داده‌اند.

 

طبق گزارش این پایگاه خبری مربوط به اهل سنت، مولوی عبدالله براهوتی امامت یکی از مساجد اهل سنت واقع در خیابان بدر زاهدان را به‌عهده داشته و در چند مکتب اهل سنت این شهر، مشغول آموزش احکام دینی بوده است.

 

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت ترور مولوی عبدالله براهوتی را به عهده نگرفته است.

 

اما گروهی که خود را "جبهه همبستگی ملی اهل سنت ایران" معرفی کرده‌، جمهوری اسلامی را مسئول این ترور دانسته است.

 

در آخرین روزهای سال ۱۳۹۰ مصطفی جنگی زهی، امام جمعه شهرستان راسک در مسیر چابهار – سرباز مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، ترور این فعال مذهبی را "ناجوانمردانه" خوانده و از مسئولان قضایی و امنیتی کشور خواسته است این موضوع را هرچه سریع‌تر پیگیری کنند و عاملان این اقدارم را شناسایی و دستگیر کنند.

 

ترور مولوی عبدالله براهوتی دومین ترور امامان جماعت در استان سیستان و بلوچستان در طول ماه‌‌های گذشته محسوب می‌شود.

 

در آخرین روزهای سال ۱۳۹۰ مصطفی جنگی زهی، امام جمعه شهرستان راسک در مسیر چابهار – سرباز مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

 

به دنبال ترور امام جمعه راسک نزدیک به ۱۵ تن از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. روابط عمومی وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای گفته بود، "سازمان منافقین"، "گرایش‌های انحرافی متصل به وهابیت" تحت حمایت آمریکا، انگلیس و اسرائیل در ترور مصطفی جنگی زهی نقش داشته‌اند.

 

در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی بیشتر ترورها در مناطق بلوچ‌نشین ایران را به گروه جندالله نسبت داده است.

 

جندالله یا "جنبش مقاومت مردمی ایران"، گروه شبه‌نظامی سنی‌مذهب بلوچ است که با جمهوری اسلامی ایران به مبارزه مسلحانه می‌پردازد و در طول سال‌های گذشته در این استان چندین عملیات بمب‌گذاری و گروگان‌گیری انجام داده‌ است.

 

جندالله خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی مردم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده و می‌گوید قصد جدایی‌ از ایران را ندارد.

 

رهبر این گروه، عبدالمالک ریگی بود که در اسفند ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر شد و روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد.

 

 

Share