Share

محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس‌جمهور ایران را متهم کرد که سخنانش درباره این نهاد قضایی "بر خلاف" قانون اساسی و قوانین عادی این کشور است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، منتظری امروز دوشنبه در جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری گفت: "آقای رئیس‌جمهور یا توجهی به متن قانون اساسی و قوانین عادی ندارند یا احیانا مشاورانشان برای ایشان مسایل را درست تبیین نمی‌کنند."

 

وی افزود: "ما تأسف می‌خوریم که رئیس‌جمهور در تریبون عمومی مجلس سخنانی را بگوید که کاملا مغایر با متن قانون اساسی و قوانین عادی است."

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران روز گذشته در جلسه پر تنش مجلس این کشور گفت دیوان عدالت اداری فراتر از قانون در تصمیمات دولت دخالت می‌کند.

 

دیوان عدالت اداری یکی از مخالفان انتصاب سعید مرتضوی به‌عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی است که چند دور با صدور حکم این انتصاب را باطل کرده است.

 

دیوان عدالت اداری یکی از مخالفان انتصاب سعید مرتضوی به‌عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی است که چند دور با صدور حکم این انتصاب را باطل کرده است

منتظری در این‌باره گفته است: "متأسفانه ایشان (احمدی‌نژاد) فقط به قانون اساسی توجه کرده‌اند، در حالی که در قانون دیوان عدالت اداری در بخش مربوط به حدود صلاحیت هیئت عمومی، به صراحت آمده است که دیوان عدالت اداری موظف است به تصمیمات یا اقدامات خلاف قانون نیز رسیدگی کند."

 

وی افزوده است: "آقای رئیس‌جمهور اگر قانون را قبول ندارند که ما را با کسی که به قانون اعتنا ندارد، چه کار است؟ اما اگر قانون را قبول دارند که ضروری است قبول داشته باشند، ایشان سوگند یاد کرده‌اند و باید به سوگند خود وفادار بمانند."

 

سخنان احمدی‌نژاد در مجلس واکنش‌های مختلفی را داشته است. از جمله محمد مهاجری، سردبیر تارنمای خبرآنلاین در یادداشتی، احمدی‌نژاد را به تلاش برای "کودتا علیه مجلس" متهم کرد.

 

احمدی‌نژاد همچنین در جلسه دیروز مجلس برادران لاریجانی را به "سوءاستفاده از قدرت متهم" کرد.

 

فاضل لاریجانی از جمله کسانی بود که از سوی احمدی‌نژاد به سوءاستفاده مالی متهم شد. فاضل لاریجانی گفته است قصد دارد از احمدی‌نژاد شکایت کند.

 

همچنین محمدجواد لاریجانی نیز به طور ضمنی، احمدی‌نژاد را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "مدیریت جهانی اصطلاح اهل بیت نیست و مدیریت جهانی اصلا معنایی ندارد چرا که جهان در تعارض با عوامل به سوی تعادل می رود."

 

مدیریت جهانی یکی از شعارهای احمدی‌نژاد است.

 

شماری از نمایندگان مجلس نیز سخنان احمدی‌نژاد را "عقده‌گشایی، مجرمانه و زمینه‌ساز بروز جرم" در کشور دانسته‌اند.

 

 

Share