Share

فرشاد محمدی – ایالات متحده آمریکا با وضع تحریم‌های یک جانبه به بهانه مشکوک بودن برنامه هسته‌ای ایران و فشار بر اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های سنگین‌تر، مشکلات و آسیب‌های عدیده‌ای را به دانشگاه‌ها و جامعه دانشجویی وارد کرده است.

 

هفته‌های گذشته بانک تی سی اف امریکا حساب بانکی دانشجویان دانشگاه می‌نه سوتا (Minnesota) را مسدود کرد.

این دانشجویان روز ۲۶ دسامبر از طرف بانک تی سی اف نامه‌ای دریافت کردند با این مضمون که حساب‌های پس‌انداز شما بسته شده و تا یک ماه دیگر هم حساب جاری شما بسته خواهد شد.

 

تحریم‌هایی که قرار بود «برنامه هسته‌ای» ایران را هدف قرار بدهد پس از تحریم دارو، نفت، صنایع کشتی سازی و دانشگاه صنعتی شریف اینبار به طور مستقیم زندگی و تحصیل دانشجویان ایرانی مقیم ایالات متحده آمریکا را هدف قرار داده است. دانشجویان ایرانی دانشگاه مینه سوتا که حساب بانکی آن‌ها بسته شده است معتقدند که این اقدام به دلیل تحریم‌ها صورت گرفته است.

 

در واکنش به اقدام یک جانبه بانک تی سی اف برای بستن حساب‌های بانکی دانشجویان ایرانی، این دانشجویان تلاش کردند تا از طریق مسئولین دانشگاه موضوع را پیگیری کنند. چند تن از استادان دانشگاه می‌نه سوتا در نامه‌ای به بانک سی تی اف خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساب‌های بانکی دانشجویان شدند.

 

در مجله همکلاسی این هفته با دو دانشجوی دانشگاه «می‌نه سوتا» که حساب بانکی آن‌ها به خاطر تحریم‌ها بسته شده است گفتگو کرده‌ایم.

 

این برنامه را می‌توانید از اینجا بشنوید:

Share