Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران پیشنهاد تازه مقام‌های آمریکا را درباره مذاکره مستقیم تهران و واشنگتن "مثبت" ارزیابی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، احمدی‌نژاد عصر سه‌شنبه ۱۷ بهمن در نشستی خبری در قاهره در پاسخ به سئوالی درباره روابط ایران و آمریکا و سخنان جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: "حرف‌هایی که از مقامات آمریکایی شنیده می‌شود، جدید و مثبت است و امیدواریم در رفتارشان هم تغییرات مثبت اتفاق بیفتد و اگر در رفتارشان هم شاهد تغییرات مثبت باشیم، در آن صورت ما هم با نگاه مثبت، آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد."

 

جو بایدن چند روز پیش گفته بود ایالات متحده آماده مذاکره مستقیم با ایران است. به گفته بایدن، این مذاکرات زمانی انجام خواهد شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواهان مذاکره باشد.

 

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز پیشنهاد معاون رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکرات دو جانبه را نشانه "تغییر رویکرد واشنگتن در قبال تهران" دانست.

 

وی گفته است: "احساس می‌کنم این دولت جدید (آمریکا) این بار واقعا می‌خواهد رویکرد گذشته خود را در قبال کشور من تغییر دهد."

 

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز گفته بود: احساس می‌کنم این دولت جدید (آمریکا) این بار واقعا می‌خواهد رویکرد گذشته خود را در قبال کشور من تغییر دهد

صالحی با این حال این را نیز افزوده است که "برای تهران و واشنگتن بسیار دشوار است که به یکدیگر اطمینان کنند."

 

به گفته وزیر خارجه ایران "مذاکرات تنها در شرایطی انجام می‌پذیرد که اعتماد لازم نسبت به صداقت آمریکایی‌ها به ما اثبات شود."

 

روابط دیپلماتیک ایران و ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۸ خورشیدی) که حکومت پهلوی سقوط کرد، و حکومت جمهوری اسلامی برقرار شد، قطع شده است.

 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  ایران نیز در واکنش به این پیشنهاد آمریکا گفت: "تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌‌ای به عهده شورای عالی امنیت ملی است اما مطمئنا جمهوری اسلامی براساس منافع ملی‌اش در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند."

 

به گفته بروجردی "یکی از دلایلی که جمهوری اسلامی هیچ وقت از پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها استقبال نکرده است عدم صداقت آن‌ها است."

 

در همین حال چند هفته پیش نیز هفت نماینده پیشین مجلس ایران در نامه‌ای خطاب به رهبران ایران و آمریکا خواهان مذاکرات مستقیم تهران و واشنگتن برای حل مناقشه اتمی جمهوری اسلامی شدند.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

به گفته این نمایندگان پیشین مجلس، "گفت‌وگوهای دوجانبه شفاف" بین دولت‌های ایران و آمریکا در مورد مسئله هسته‌ای ایران، "مفید و مؤثر" است.

 

این نمایندگان بر این باور هستند که ادامه مذاکرات مستقیم و بدون واسطه می‌تواند در بالاترین سطح بین رهبران دو کشور انجام شود تا "با ایجاد تضمین‌های بیشتر در مسیر حل صلح‌آمیز پرونده هسته‌ای، زمینه‌های مؤثر برای گفت‌وگوهای جدی بین دو کشور در سایر مسائل فی مابین را نیز فراهم سازد."

 

 

Share