Share

حامد قره‌اوغلانی، زندانی محبوس در زندان ارومیه در یک فایلی صوتی که در اختیار زمانه قرار گرفته، از علائم مشکوک و احتمال ابتلای خود به بیماری کووید-۱۹ و عدم رسیدگی مؤثر مسئولان زندان ارومیه خبر داده‌ است.

حامد قره‌اوغلانی در فایل صوتی منتشر شده شرایط نگهداری زندانیان و وضعیت بهداشتی زندان ارومیه را «ناگوار و وحشتناک» توصیف کرده است. 

قره‌اوغلانی در حالی ‌که به دلیل سرفه‌های ممتد به‌ سختی جملات خود را کامل می‌کند در این فایل صوتی می‌گوید: 

«من از مسئولان زندان دیگر هیچ انتظاری ندارم و فقط از مردم تقاضا دارم (سرفه شدید) …. این زندان شرایط مناسبی برای زندانیان ندارد و اوضاع بهداشتی بسیار نامطلوب است و ظرفیت زندان بسیار بسیار کمتر از جمعیتی است که در آن هستند.»

حامد قره‌اوغلانی در ادامه این فایل صوتی از مراجعه خود به پزشک زندان و علائم مشکوک به کووید-۱۹ خبر داده و در پایان با توجه به عدم رسیدگی مناسب پزشکی در زندان ارومیه گفته است: 

«من نگران هم‌بندی‌های خودم هم هستم. آن‌ها فرزندان همین آب و خاک هستند و قرار است به جامعه برگردند. لطفاً این‌ها را هم فراموش نکنید.»

بنا بر اعلام یک منبع نزدیک به خانواده این فعال مدنی تُرک (آذربایجانی)، او روز هفتم تیر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۲۰ روز بازجویی در اداره اطلاعات ارومیه به زندان این شهر منتقل‌ شده است.

این منبع نزدیک به خانواده قره‌اوغلانی درباره دلایل بازداشت و وضعیت پرونده این زندانی به زمانه می‌گوید: 

«شنبه هفتم تیر ماه آقای قره‌اوغلانی را به بهانه نصب دوربین‌های مداربسته به محلی کشانده و بازداشت کرده‌اند. در جریان احضار روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه نیز خانواده او را مجبور به امضای تعهد کردند. آن‌ها را تهدید کردند و گفتند که حامد قره‌اوغلانی با یکی از رسانه‌های خارج از کشور و سازمان مجاهدین خلق در ارتباط است، اما این اتهامات دروغ است. همین‌طور آن‌ها را به توهین به مقدسات متهم کردند که این هم دروغ محض است. آقای قره‌اوغلانی را بسیار تحت‌ فشار گذاشته و ترسانده‌اند که اگر کسی اطلاع‌رسانی کند، مادر وی را به قتل خواهند رساند.»

Share