Share

جسد سه کولبر کرد در مرز شهاب‌الدین شهرستان بانه، توسط مردم این منطقه پیدا شد.

 

طبق گزارش منابع خبری کردستان، سن این افراد بین ۱۶- ۲۰ سال بوده و توسط نیروهای انتظامی کشته شدند.

 

نام این سه کولبر، رزگار معروف‌زاده، حسین رستم‌نژاد و هوشیار رستم‌نژاد اعلام شده است.

 

گفته می‌شود، همزمان یک کولبر دیگر به علت تیراندازی نیروهای انتظامی وارد میدان مین شده و یکی از پاهای خود را از دست داده است.

 

هنوز زمان دقیق کشته شدن این سه کولبرمشخص نیست، اما جسد آنان در روز ۲۱ بهمن‌ماه پیدا شده است.

 

برپایه گزارش‌ها، به دلیل تیراندازی نیروهای انتظامی ده‌ها اسب افراد کاسب کشته شدند.

 

"کولبر" اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از "کول" خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

 

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در گزارش اسفندماه سال ۹۰ خود، به "کشتار سیستماتیک" کولبران و افراد کاسب اشاره کرده بود

افراد کاسب کالاهایی که توسط کولبران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند.

 

براساس آماری که کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران منتشر کرده است، ظرف ماه‌های اسفند ۱۳۹۰ و فروردین ۱۳۹۱ دست‌کم ۷۴ کولبر کشته و حداقل ۷۶ نفر دیگر به علت تیراندازی نیروهای انتظامی زخمی شدند.

 

این کمپین مدافع حقوق بشر با ارسال نامه‌ای از دولت ایران خواسته است، "استفاده از نیروی مرگبار علیه کولبران و افراد کاسب غیر مسلح را متوقف و سیاست خود در خصوص ساکنین مناطق مرزهای غربی ایران را بازنگری کند."

 

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در گزارش اسفندماه سال ۹۰ خود، به "کشتار سیستماتیک" کولبران و افراد کاسب اشاره کرده بود.

 

در گزارش احمد شهید آمده بود: "قانون ایران فعالیت‌های قاچاق کولبران را به‌عنوان جرمی که قابل مجازات با چند ماه زندان یا جریمه‌ای معادل کالاهایی ضبط شده است می‌داند. اما گزارشگر ویژه گزارش‌هایی دریافت کرده است که نگهبانان مرزی به این افراد شلیک می‌کنند، و به این وسیله ده‌ها کولبر و همچنین اسب‌های آنان را سالانه زخمی و یا به قتل می‌رسانند."

 

بیشتر مناطق مرزی کردستان که محل تردد افراد کاسب و کولبران محسوب می‌شود، آلوده به مین‌های ضد نفر هستند.

 

سالانه شماری از شهروندان و کولبران بر اثر انفجار مین جان خود را از دست می‌دهند یا زخمی می‌شوند.

 

طبق برخی از آمارها، بیش از ۱۲ میلیون مین آماده به کار در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام وجود دارد.

 

 

Share