Share

آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران خواستند که برای حل مسئله هسته‌ای این کشور تلاش بیشتری به خرج دهد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، همتای اروپایی وی، کاترین اشتون و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل شامگاه روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه (۱۴ فوریه) از ایران خواستند تا برای پیشرفت مذاکرات هسته‌ای این ماه گام بردارد.

 

این سومین بار در یک هفته بود که جان کری، وزیر امور خارجه جدید آمریکا در دیدار جداگانه خود با کاترین اشتون و بان کی مون در مورد مسئله هسته‌ای ایران اظهار نظر می‌کرد.

 

تهران و گروه ۱+۵، شامل آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان پس از شکست مذاکرات مسکو در خردادماه سال جاری (ژوئن ۲۰۱۲) روز سه‌شنبه هشتم اسفندماه (۲۶ فوریه) در آلماآتی، پایتخت قزاقستان بار دیگر بر سر برنامه هسته‌ای ایران مذاکره خواهند کرد.

 

به‌گفته جان کری، این مذاکرات "نمی‌تواند پیشرفت کند مگر این‌که ایرانیان به‌طور مصمم برای بحث درباره پیشنهادهای واقعی به پای میز مذاکره بیایند."

 

وزیر امور خارجه جدید آمریکا پیش از این نیز از ایران خواسته بود در آلماآتی به‌شکلی "واقعا عمیق" وارد مذاکره شود.

 

جان کری همچنین با تأکید بر این‌که "در دام فرآیند تأخیر پشت تأخیر در مذاکرات نخواهیم افتاد"، گفت: "کشورهایی که برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دارند مسئله‌ای برای اثبات این امر به دیگران ندارند."

 

کاترین اشتون در دیدار با جان کری اعلام کرد که گروه ۱+۵ همواره در راه موفقیت مذاکرات برای خروج از این بحران تلاش کرده و به این تلاش ادامه خواهد داد

کاترین اشتون که مسئول گروه ۱+۵ در مذاکرات با ایران است نیز در سخنانی اعلام کرد که گروه ۱+۵ همواره در راه موفقیت مذاکرات برای خروج از این بحران تلاش کرده و به این تلاش ادامه خواهد داد.

 

بان کی مون نیز در این‌باره گفت: "صمیمانه امیدوار است که پیشرفت‌های پرباری" در مذاکرات قزاقستان حاصل شود.

 

کشورهای غربی معتقدند ایران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

 

اصرار ایران به ادامه برنامه اتمی‌اش باعث شده تا شورای امنیت سازمان ملل تاکنون با صدور چهار قطعنامه، به تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی بدهد. افزون بر این، آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه ایران برقرار کرده‌اند.

 

ایران درخواست کرده است که در ازای کاهش تحریم‌ها علیه این کشور فعالیت در غنی‌سازی اورانیوم را کاهش دهد؛ درخواستی که از سوی کشورهای ۱+۵ رد شده است.

 

شش قدرت بزرگ از این بیم دارند که ایران می‌خواهد به غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۹۰ درصد مورد نیاز برای تولید بمب اتمی دست یابد، اما ایران این موضوع را تکذیب می‌کند.

 

در آستانه نشست قزاقستان لندن از "پیشنهاد معتبر جدید" کشورهای ۱+۵ به ایران خبر داد و دولت ایران نیز گفته است به پیشنهادات جدید "گوش خواهد داد".

 

مذاکرات ۱+۵ با ایران در حالی برگزار خواهد شد که روز گذشته روزنامه واشنگتن پست خبر داد ایران به‌منظور پیشبرد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم، ۱۰۰ هزار قطعه آهن‌ربای ویژه به چین سفارش داده است که برای ساخت ۵۰ هزار سانتریفوژ جدید کافی است.

 

همچنین روز چهارشنبه هشتمین دور از مذاکرات یک سال اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با جمهوری اسلامی در تهران برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای این کشور بی‌نتیجه به پایان رسید.

 

در همین حال روز گذشته ۱۲۱ نفر از فعالان سیاسی، کنشگران اجتماعی، اساتید دانشگاه و روشنفکران ایرانی با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار به دولتمردان جمهوری اسلامی، خواهان پایان دادن هر چه سریع‌تر به مناقشه هسته‌ای ایران شدند.

 

آن‌ها پافشاری برای ادامه غنی‌سازی هسته‌ای را بر "ضد منافع ملی" ارزیابی کرده و فضای فعلی جهانی را به‌ویژه با انتخاب مجدد باراک اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و انتصاب جان کری و چاک هیگل در وزارتخانه‌های خارجه و دفاع آمریکا، از آخرین بخت‌های موفقیت دیپلماسی در مناقشه هسته‌ای ایران ارزیابی کردند.

 

 

Share