Share

پس از امارت متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل بر سر برقراری روابط دیپلماتیک به توافق رسید. توافقی در میان سرور آمریکا و واکنش تند حماس، ترکیه و ایران.

از راست‌:‌ بنیامین نتانیاهو، دونالد ترامپ و حمد بن عیسی آل خلیفه

دونالد ترامپ روز جمعه ۱۱سپتامبر/ ۲۱ شهریور اعلام کرد: «بحرین به امارات متحده عربی پیوست تا برای عادی سازی روابط با اسرائیل به توافق برسد، اقدامی چشمگیر با هدف کاهش تنش در خاورمیانه.»

کاخ سفید اعلام کرده، ترامپ پس از صحبت تلفنی با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این خبر را توییت کرد.

ترامپ همچنین در توئیتی نوشت: «امروز موفقیت تاریخی دیگری روی داد! دو دوست بزرگ ما اسرائیل و پادشاهی بحرین به یک توافق صلح رسیدند – این دومین کشور عربی است که در ۳۰ روز اخیر با اسرائیل صلح می‌کند.»

ایالات متحده، بحرین و اسرائیل در بیانیه مشترکی گفتند: «این یک موفقیت تاریخی برای صلح بیشتر در خاورمیانه است.»

در این بیانیه آمده است: «آغاز گفت‌وگوی مستقیم و روابط بین این دو جامعه پویا و اقتصادهای پیشرفته امتداد تحول مثبت خاورمیانه است و ثبات، امنیت و رفاه در منطقه را افزایش می‌دهد.»

نتانیاهو هم گفت که این توافقنامه «دوره جدید صلح» است.

نتانیاهو در یک بیانیه ویدئویی گفت: «برای سال‌های طولانی، ما در زمینه صلح سرمایه‌گذاری کردیم و اکنون صلح روی ما سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این توافق، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را در اقتصاد اسرائیل به وجود می‌آورد – و این بسیار مهم است.»

خبرگزاری دولتی بحرین روز جمعه اعلام کرد که پادشاه بحرین در تماس با نتانیاهو و ترامپ بر ضرورت دستیابی به صلح عادلانه و پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بر اساس راه حل دو کشور تأکید می‌کند.

در میان کشورهای عربی مصر از این توافق حمایت کرده اما در سوی دیگر، تشکیلات خودگردان فلسطینی سفیر خود در بحرین را فراخوانده و اقدام دولت بحرین را «خیانت به بیت‌المقدس و آرمان فلسطین» خوانده است.

جنبش اسلامی حماس که نوار غزه را کنترل می‌کند، این توافق را یک فاجعه نامیده و گروه جهاد اسلامی نیز آن را مایه شرمساری خوانده است.

ترکیه به شدت این توافق را محکوم کرده است.

هنوز خبری درباره واکنش عربستان سعودی منتشر نشده اما وزارت امور خارجه ایران، عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل را به شدت محکوم کرده و آن را اقدامی «ننگین و خفت‌بار» از سوی بحرین توصیف کرده است.

این وزارتخانه گفته است بحرین، آرمان فلسطینی را «قربانی انتخابات داخلی آمریکا کرده است.»

حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رییس مجلس ایران در امور بین‌الملل در توییتر خود این اقدام را محکوم کرده و آن را «خیانت بزرگ به آرمان اسلامی و مردم فلسطین» توصیف کرده است.

پنج‌شنبه ۲۳ مرداد / ۱۳ اوت اسرائیل و امارات متحده عربی اعلام کردند با کمک آمریکا به یک «توافق تاریخی» دست یافته‌اند که منجر به عادی‌سازی کامل روابط دیپلماتیک بین دو کشور در خاورمیانه می‌شود. در پی این توافق گفته شد که اسرائیل موافقت کرده است برنامه الحاق کرانه باختری را تعلیق کند.

امارات متحده عربی سومین کشور عربی و اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس است که با اسرائیل رابطه فعال برقرار می‌کند. از زمان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون، تنها مصر و اردن با اسرائیل قرارداد صلح امضا کرده‌ بودند.

توافق اسرائیل و امارات متحده عربی با انتقاد شدید فلسطینی‌ها روبه‌رو شد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از یک جلسه اضطراری در رام‌الله خواهان برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب و اجلاس فوری رهبران و گروه‌های فلسطینی شد.

وزارت امور خارجه ایران نیز جمعه ۲۴ مرداد با انتشار بیانیه‌ای برقراری روابط دیپلماتیک میان امارات متحده عربی و اسرائیل را به‌شدت محکوم کرد و این اقدام را «حماقت راهبردی» از سوی ابوظبی و تل‌آویو دانست و نوشت: «دولت امارات و دیگر دولت‌های همراه باید مسئولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند.»

در همین زمینه:

Share