Share

منصف مرزوقی، رئیس‌جمهور تونس درپی استعفای حمادی جبالی، نخست‌وزیر این کشور، به‌منظور گزینش نخست‌وزیر جدید با راشد غنوشی رهبر حزب اسلامگرای نهضت و یکی از رهبران حزب لائیک جمهوری‌خواه دیدار کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه این دیدار صبح امروز چهارشنبه دوم اسفندماه (۲۰ فوریه) انجام گرفت.

 

حمادی جبالی، نخست‌وزیر تونس که عضو حزب اسلامگرای نهضت است، شامگاه روز گذشته در پی شکست‌ برای تشکیل دولت تکنوکرات، با وجود مخالفت حزب نهضت، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

 

این استعفا در دیدار جبالی با رئیس‌جمهور تونس مطرح شد و سپس جبالی در نشست رسانه‌ای خود به‌طور رسمی آن را اعلام کرد.

 

حمادی جبالی ۱۵ ماه پس از انتخابش به‌عنوان نخست‌وزیر تونس پس از پیروزی حزب نهضت در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۱ از مقام خود کناره‌گیری کرد

جبالی در کنفرانس رسانه‌ای خود گفت وعده داده بود که اگر طرحش در مورد تشکیل دولت غیرحزبی شکست بخورد کناره‌گیری خواهد کرد و این کار را در عمل انجام داد.

 

وی تأکید کرد: "انقلاب باید حفظ شود و کشور نیز باید باقی بماند."

 

حمادی جبالی ۱۵ ماه پس از انتخابش به‌عنوان نخست‌وزیر تونس پس از پیروزی حزب نهضت در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۱ از مقام خود کناره‌گیری کرد.

 

حزب نهضت که بیشترین آراء را در انتخابات پارلمانی به‌دست آورد می‌تواند نخست‌وزیر را تعیین کند و منصف مرزوقی، رئیس‌جمهور تونس به همین خاطر با راشد غنوشی دیدار کرد.

 

مرزوقی همچنین امروز صبح با میه جریبی، مسئول شماره دو حزب جمهوری‌خواه که در روزهای اخیر از دولتی متشکل از سیاستمداران و تکنوکرات‌ها با رهبری حمادی جبالی حمایت می‌کرد، دیدار کرد.

 

دولت تونس توسط اسلامگرایان معتدل حزب نهضت که با دو متحد چپ ائتلاف کرده‌ بودند اداره می‌شد.

 

در ماه‌های اخیر وضعیت دشوار اقتصادی، اعتصابات و از سوی دیگر حملات اسلامگرایان تندرو سلفی، تونس را در یک بن‌بست سیاسی قرار داده است.

با ترور شکری بلعید، وکیل دادگستری و رهبر حزب متحد میهنی دمکرات تونس در روز ۱۸ بهمن‌ماه (ششم فوریه) این کشور وارد بحران عمیق‌تری شد.

 

شکری بلعید در مقابل خانه خود با شلیک چهار گلوله به قتل رسید و حزب او یک حزب چپ سکولار است و از مخالفان حکومت کنونی این کشور به‌شمار می‌رود.

 

مخالفان حکومت، حزب نهضت را مسئول اصلی قتل شکری بلعید می‌دانند در حالی که حزب نهضت ترور بلعید را محکوم کرد.

 

تشییع جنازه بلعید دو روز پس از قتل‌اش با شرکت جمعیت انبوهی در تونس برگزار شد.

 

 

Share