Share

دو زن زندانی سیاسی کُرد به نام‌های اوین مولود شیخو ۲۸ ساله تبعه‌ سوریه و قدیسه قادری ۲۵ ساله تبعه‌ ترکیه که در زندان ارومیه زندانی هستند، برای گرفتن اعترافات تلویزیونی و همکاری با وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارند.

 

تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به‌نقل از یک منبع محلی مدافع حقوق بشر، نوشته است این دو زن زندانی پیش از این به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که در ترکیه فعالیت می‌کند، به هفت سال زندان قطعی محکوم شده‌اند.

 

به‌گفته این منبع، این دو زندانی سیاسی در طول سال جاری به صورت مستمر از سوی بازجویان اداره‌ اطلاعات به حفاظت زندان احضار شده و هر بار اقدام به بازجویی مجدد آن‌ها در رابطه با همکاری سابق آن‌ها با این حزب کُردی می‌کنند.

 

همچنین آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا با وزارت اطلاعات برای شناسایی تشکیلات و هواداران پ.ک.ک در مناطق مرزی همکاری کنند که برخی مواقع این بازجویی‌ها همراه با بی‌احترامی و تهدید به پرونده‌سازی مجدد همراه بوده است.

 

آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا با وزارت اطلاعات برای شناسایی تشکیلات و هواداران پ.ک.ک در مناطق مرزی همکاری کنند که برخی مواقع این بازجویی‌ها همراه با بی‌احترامی و تهدید به پرونده‌سازی مجدد همراه بوده است

این فعال حقوق بشر گفته است، اوین مولود شیخو شهروند کُرد ساکن شهر عفرین کردستان سوریه در بهمن‌ماه سال ۸۷ در شهر ارومیه توسط نیروهای اداره‌ اطلاعات این شهر بازداشت شده و به مدت نزدیک به سه ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات ارومیه تحت بازجویی و "شکنجه‌ روحی و حتی ضرب و شتم" قرار گرفته است.

 

پس از این مدت و انتقال او به بند نسوان زندان مرکزی ارومیه دادگاه انقلاب شهر ارومیه به اتهام همکاری با پ.ک.ک او را بدون حق داشتن وکیل به هفت سال زندان محکوم کرده است. این حکم پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی تأیید شد.

 

همچنین قدیسه قادری ۲۵ ساله شهروند کُرد ساکن وان کردستان ترکیه نیز در بهار سال ۹۰ در شهر ارومیه بازداشت شده و برای بیش از دو ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اطلاعات نگهداری شده است.

 

این منبع آگاه گفته است بازجویان اداره‌ اطلاعات برای گرفتن اعتراف از قدیسه قادری وی را تحت "شکنجه‌ روحی و فیزیکی" قرار داده‌اند به‌طوری که پس از انتقال به زندان ارومیه برای دو هفته او قادر به غذا خوردن و حرکت نبوده است.

 

دادگاه انقلاب ارومیه این زندانی سیاسی را نیز به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان به ۱۰ سال زندان محکوم کرد و پس از اعتراض این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان به هفت سال زندان کاهش پیدا کرد.

 

 

Share