Share

منصف مرزوقی، رئیس‌جمهور تونس با نامزدی علی عریض از سوی حزب نهضت برای پذیرش سمت نخست‌وزیری موافقت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عدنان منصر، سخنگوی ریاست جمهوری تونس امروز جمعه چهارم اسفندماه (۲۲ فوریه) گفت منصف مرزوقی طی نامه‌ای علی عریض را که وزیر کشور تونس بود، به‌طور رسمی مأمور تشکیل کابینه جدید خواهد کرد.

 

علی عریض ۵۷ ساله که ۱۵ سال از عمر خود را در زندان‌های حکومت زین‌العابدین بن‌علی سپری کرده است در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱، پس از انقلاب به عنوان وزیر کشور تونس منصوب شد.

 

گفته می‌شود وی طرفدار گفت‌وگو است و از افراد میانه‌روی حزب اسلامگرای نهضت به‌شمار می‌رود.

 

حمادی جبالی، نخست‌وزیر پیشین تونس که وی نیز عضو حزب نهضت بود، شامگاه یکم اسفندماه در پی شکست‌ برای تشکیل دولت تکنوکرات، با وجود مخالفت این حزب، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

 

با این استعفا حزب نهضت که بیشترین آراء را در انتخابات پارلمانی به‌دست آورده است می‌بایست نخست‌وزیر جدید را به رئیس‌جمهور و پارلمان معرفی کند که این حزب نیز علی عریض را برای این سمت معرفی کرد.

 

حزب نهضت با ۸۹ نماینده در مجلس می‌تواند به راحتی رأی ۱۰۹ نماینده از ۲۱۷ نماینده مجلس را برای پذیرش کابینه جدید جلب کند

راشد غنوشی و علی عریض امروز با چهره‌ای خندان در برابر خبرنگاران ظاهر شدند اما توضیحی در مورد گزینش وزیر کشور به‌عنوان نخست‌وزیر ارائه ندادند.

 

نخست‌وزیر جدید از زمان معرفی‌اش توسط رئیس‌جمهور ۱۵ روز فرصت دارد تا کابینه مورد نظر خود را به مجلس مؤسسان معرفی کند.

 

حزب نهضت با ۸۹ نماینده در این مجلس می‌تواند به راحتی رأی ۱۰۹ نماینده از ۲۱۷ نماینده مجلس را برای پذیرش کابینه جدید جلب کند.

 

این حزب کمابیش وعده داده است که ائتلاف بزرگی را در دولت جدید شکل خواهد داد تا کشور از بحران کنونی خارج شود.

 

در ماه‌های اخیر وضعیت دشوار اقتصادی، اعتصابات و از سوی دیگر حملات اسلامگرایان تندرو سلفی، تونس را در یک بن‌بست سیاسی قرار داده است.

 

با ترور شکری بلعید، وکیل دادگستری و رهبر حزب متحد میهنی دمکرات تونس در روز ۱۸ بهمن‌ماه (ششم فوریه) این کشور وارد بحران عمیق‌تری شد.

 

شکری بلعید در مقابل خانه خود با شلیک چهار گلوله به قتل رسید. حزب او یک حزب چپ سکولار است و از احزاب مخالف حکومت کنونی این کشور به‌شمار می‌رود.

 

مخالفان حکومت، حزب نهضت را مسئول اصلی قتل شکری بلعید می‌دانند در حالی که حزب نهضت ترور بلعید را محکوم کرد.

 

 

Share