Share

سازمان جهانی بهداشت از شکستن رکورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در سراسر جهان خبر داد. دست‌کم  ۹۳۰ هزار و ۳۰۷ مورد جدید فقط در یک روز تأیید شده است. هند با بیش از ۹۴ هزار مورد در یک روز بالاترین شمار مبتلایان را داشته است.

کرونا در هند ـ عکس از shutterstock

روز یکشنبه ۲۳ شهریور / ۱۳ سپتامبر از زمان بروز ویروس کووید-۱۹ در جهان بیش از هر زمان دیگر ابتلا به این ویروس ثبت شد. بیشترین موارد در هند، آمریکا و برزیل بوده است.

سازمان جهانی بهداشت گفته است که دست‌کم  ۹۳۰ هزار و ۳۰۷ مورد جدید فقط در یک روز تأیید شده است. این میزان ابتلا حدود یک‌هزار مورد بیشتر از بالاترین میزان در یک هفته قبل است. رکورد قبلی گزارش شده توسط سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۶ سپتامبر ۳۰۶ هزار و ۸۵۷ مورد بود. از زمان شیوع ویروس کوویدـ۱۹ در جهان بیش از ۲۸,۶ میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند.

با این حال، به گفته کارشناسان شمار موارد گزارش نشده زیاد است. اسپانیا پس از هند، آمریکا و برزیل با حدود ۱۲ هزار مبتلای جدید در یک روز، در رتبه چهارم قرار دارد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت تا روز یکشنبه ساعت ۱۳، بیش از ۹۱۷ هزار نفر مبتلا به ویروس کوویدـ۱۹ در جهان فوت کرده‌اند. بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، اخیراً تعداد مرگ گزارش‌شده روزانه نسبتاً ثابت مانده است. روز یکشنبه در حدود ۲۴۰۰ مرگ در ۲۴ ساعت ثبت شد.

هانس کلوگه، مسئول بخش اروپایی سازمان جهانی بهداشت به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد این سازمان پیش‌بینی می‌کند که اروپا شاهد افزایش روزانه مرگ ناشی از  ویروس کوویدـ۱۹ در ماه‌های اکتبر و نوامبر باشد.

کلوگه در این‌باره گفت: «وضعیت کنونی دشوارتر خواهد شد. در ماه‌های اکتبر و نوامبر، ما شاهد مرگ‌ومیر بیشتری خواهیم بود.» در حال حاضر اروپا با افزایش موارد ابتلا روبه‌رو است، هرچند شمار درگذشتگان نسبتاً ثابت مانده است.

وزارت بهداشت هند روز دوشنبه ۲۴ شهریور / ۱۴ سپتامبر دست‌کم ۹۲ هزار و ۷۱ مورد جدید ابتلا به ویروس را گزارش کرد. بدین ترتیب شمار کل موارد ابتلا در این کشور به چهار میلیون و ۸۵ هزار نفر رسید.

این رقم کمی کمتر از آمار روز یکشنبه است که بیش از ۹۴ هزار مورد ابتلا گزارش شده بود. با این حال هند همچنان روزانه بیش از ۹۰ هزار نفر مبتلا به ویروس کوویدـ۱۹ را ثبت می‌کند.

همچنین بیش از ۱۱۰۰ مورد مرگ‌ومیر در این کشور گزارش شده و شمار کشته‌ها تقریباً به ۸۰ هزار نفر رسیده است.

شمار مبتلایان به کوویدـ۱۹ در آمریکا به بیش از ۶ میلیون ۷۰۰ هزار نفر و شمار جان‌باختگان بر اثر این ویروس به ۱۹۸ هزار و ۵۰۰ نفر رسید که بالاترین آمار در جهان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار بود نخستین گردهمایی کارزار انتخاباتی خود در داخل سالن را در ایالت نوادا برگزار کند، اما مقام‌های محلی هشدار دادند که این گردهمایی می‌تواند محدودیت‌های اعمال‌شده را نقض کند.

برزیل با حدود چهار میلیون و ۳۳۵ هزار مورد ثبت ابتلا به ویروس و بیش از ۱۳۱ هزار و ۶۶۰ نفر درگذشته، در رده سومین کشور با بالاترین آمار قرار دارد.

کمیسیون ملی بهداشت چین در یک شبانه روز ۱۰ مورد جدید ابتلا به ویروس را گزارش داده که موارد تأیید شده این کشور را به ۸۵ هزار و ۱۹۴ مورد رسانده است.

در بیانیه روز دوشنبه کمیسیون ملی بهداشت چین گفته شده که هیچ مورد مرگ جدید ناشی از کوویدـ۱۹ گزارش نشده است و شمار کشته‌ها بدون تغییر کمی بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر مانده است.

در اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با دور تازه شیوع ویروس کوویدـ۱۹ محدودیت‌های سخت‌گیرانه این هفته در سراسر کشور اعمال خواهد شد

در یک شبانه روز اخیر ۹۹۲ مورد ابتلای جدید به ویروس در اسرائیل گزارش شده و شمار کل مبتلایان را به ۱۵۷ هزار نفر نزدیک کرده است. در این کشور تاکنون حدود یک هزار و ۱۲۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کوویدـ۱۹ از دست داده‌اند.

در یونان که پناهجویان زیادی در اردوگاه‌ها به‌سر می‌برند و مدارس در روز دوشنبه بازگشایی می‌شوند، مقام‌های بهداشتی ۲۰۷ مورد ابتلای جدید به ویروس کوویدـ۱۹ و سه مورد مرگ را ثبت کرده‌اند.

کل مبتلایان به این ویروس در یونان ۱۳ هزار و ۲۴۰ نفر و شمار جان‌باختگان به ۳۰۵ نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید:

Share