Share

جلسه استماع رسیدگی به اتهام نقض «پیمان مودت» سال ۱۹۵۵ بین ایران و آمریکا از امروز دوشنبه ۲۴ شهریور / ۱۴ سپتامبر در لاهه آغاز می‌شود و تا ۳۱ شهریور / ۲۱ سپتامبر ادامه خواهد داشت.

دیوان بین‌المللی دادگستری در کاخ صلح در شهر لاهه: بازوی قضایی سازمان ملل متحد

روز دوشنبه دور نخست دفاعیات شفاهی آمریکا و روز چهارشنبه دور نخست دفاعیات شفاهی ایران مطرح می‌‌شود، روز جمعه و دوشنبه هفته آینده به طرح دور دوم دفاعیات دو کشور اختصاص دارد.

پیش از این و در اکتبر سال گذشته دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه رأی موقت خود در پرونده شکایت ایران از آمریکا را اعلام کرده بود. بر این اساس دادگاه برخلاف نظر آمریکا اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد.

شکایت ایران در دادگاه بر مبنای «پیمان مودت» که پیش از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۵۵ بین ایران و آمریکا امضا شده بود، تنظیم شده بود. «پیمان مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» بین آمریکا و ایران دو سال پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در زمان ریاست جمهوری آیزنهاور و نخست‌وزیری حسین اعلا در ایران امضا شد و به‌رغم اختلافات متعدد ایران و آمریکا در چهار دهه گذشته همچنان معتبر است اما عملاً پس از انقلاب ایران و قطع روابط دو کشور موضوعیتی نداشت.

در همین رابطه

Share