Share

سوئد و فرانسه هم تأیید کردند که آلکسی ناوالنی، از مخالفان رئیس جمهوری روسیه با سم اعصاب از نوع نوویچوک مسموم شده است. این سم تنها در آزمایشگاه‌های دولتی قابل تولید است.

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه

به گزارش خبرگزاری آلمان، اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت فدرال آلمان دوشنبه ۱۴ سپتامبر /۲۴ شهریور اعلام کرد که دولت فدرال آلمان از سوئد، فرانسه و چند کشور دیگر اروپایی خواسته است که یافته‌‌ها و مستندات دولت آلمان درباره علت مسمونیت الکسی ناوالنی را بررسی کنند. بر همین اساس آزامایشگاه‌هایی در فرانسه و سوئد مسمومیت  ناوالنی با سم اعصاب از نوع نوویچوک را تأیید کرده‌اند.

ناوالنی ۳۰ مرداد / ۲۰ اوت در پرواز از مسکو به تامسک سیبری بدون هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای بیمار شد، به بیمارستانی در اومسک انتقال یافت و به اغما فرورفت. نزدیکان و همکاران ناوالنی ادعا کردند که او در طی پرواز فقط یک لیوان چای نوشیده و احتمال دادند که چای مسموم بوده است. در بیمارستان مقامات بهداشتی اعلام کردند که آزمایش‌های لازم را انجام داده‌اند و هیچ نشانه‌ای از مسمومیت در بدن او نیافته‌اند و تنها در ادرار ناوالنی کافئین و الکل یافت شده است. این سیاستمدار ۴۴ ساله و رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سپس به آلمان منتقل شد و از یکم شهریور / ۲۲ اوت در بیمارستان شاریته برلین تحت درمان قرار گرفت و همچنان در این شهر بستری است. حدود دو هفته قبل دولت فدرال آلمان بر اساس یافته‌‌های ارتش این کشور اعلام کرد که «شواهد غیرقابل تردید» نشان می‌دهند ناوالنی با سم اعصاب از نوع نوویچوک مسموم شده است.

دو سال قبل سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس را با یک ماده سمی در خاک بریتانیا از پای درآوردند. در آن زمان وزیر خارجه بریتانیا کرملین را به حمله شیمیایی در خاک بریتانیا متهم کرده بود و این موضوع به یک بحران دیپلماتیک بین بریتانیا و روسیه بدل شد.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت فدرال آلمان همچنین اعلام کرد سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی نیز در جریان تحقیقات درباره علت مسمومیت الکسی ناوالنی قرار گرفته است. بر همین اساس سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی نمونه خون ناوالنی را به آزمایشگاه مرجعی برای تشخیص علت مسمومیت ارسال کرده است.

زایبرت یک بار دیگر از روسیه خواست که درباره علت مسمومیت ناوالنی روشنگری کند و خاطرنشان کرد که دولت آلمان با شرکای اروپایی خود در این پرونده از نزدیک همکاری می‌کند.  


بیشتر بخوانید:

Share