Share

یکی از مدیران ارشد تجارت محصولات پتروشیمی به اتهام سوءاستفاده مالی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شد.

 

خبرگزاری فارس امروز شنبه پنجم اسفندماه نوشت، به تازگی یکی از نهادهای امنیتی با حکم دستگاه قضا، یکی از مدیران ارشد تجارت محصولات پتروشیمی را به اتهام سوءاستفاده گسترده مالی بازداشت کرده است.

 

این خبرگزاری فرد یادشده را "سلطان بازار تجارت محصولات پتروشیمی" در داخل و خارج از ایران معرفی کرده و با اشاره به مبلغ ۴۲۰ میلیون یورو معادل سه هزار میلیارد تومان افزوده است مدیر یادشده ارز حاصل از صادرات محصولات به یک شرکت خارجی را به کشور بازنگردانده است.

 

فارس نوشته است: "به نظر می‌رسد ابعاد این پرونده از پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی گروه آریا بسیار وسیع‌تر باشد."

 

این فرد سال‌ها یکی از مدیریت‌های حساس شرکت بازرگانی پترو  شیمی PCC را قبل و بعد از خصوصی‌سازی این شرکت بر عهده داشته است.

 

 خبرگزاری فارس فرد یادشده را "سلطان بازار تجارت محصولات پتروشیمی" در داخل و خارج از ایران معرفی کرده و با اشاره به مبلغ ۴۲۰ میلیون یورو معادل سه هزار میلیارد تومان افزوده است مدیر یادشده ارز حاصل از صادرات محصولات به یک شرکت خارجی را به کشور بازنگردانده است

 

این خبرگزاری افزوده است: "فرد نامبرده همچنین شبکه گسترده‌ای از شرکای راهبردی به منظور سوءاستفاده اقتصادی در داخل ایران و خارج از کشور در حوزه تجارت محصولات پتروشیمی و به خصوص صادرات این محصولات برای خود ایجاد کرده است."

 

بنابراین گزارش، یکی از مقامات عالی اجرایی با آگاهی از اقدامات فرد یاد شده چند سال پیش دستور برکناری وی را صادر کرد اما "تعلل" وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در برخورد با نامبرده و همچنین "اعمال نفوذ بعضی گروه‌های خاص" باعث ابقای وی در سمت خود طی مدت طولانی شد.

 

شهریورماه سال جاری این خبرگزاری در گزارشی با اشاره به سوابق تخلفات گسترده برخی از مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی در مراجع قضایی، یکی از تخلفات گسترده این گروه را سوءاستفاده از تفاوت قیمت ارز مرجع و نرخ ارز در بازار اعلام کرده بود.

 

دی ماه سال ۱۳۹۰ نیز این خبرگزاری در این زمینه نوشت، یک شرکت متوسط پتروشیمی گازی از فروش ۶۴۰ میلیارد تومانی خود در سال گذشته قریب به ۳۶۰ میلیارد تومان یعنی تقریباً به اندازه هزینه راه‌اندازی مجتمع خود سود برده است.

 

به نوشته تارنمای اقتصادایران آنلاین صادرکنندگان محصولات پتروشیمی که بهای خوراک گاز و مایع خود را بر اساس قیمت ارز مرجع می‌پرداختند، ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت آزاد در بازار به فروش می‌رساندند و سودهای "بادآورده‌ای" را نصیب خود می‌کردند. این در حالی بود که بخش عمده یعنی دست کم بیش از ۵۰ درصد قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی را بهای خوراک آن‌ها تشکیل می‌دهد.

 

تارنمای پیام نفت نیز دی ماه در این زمینه نوشت، رانت ۷۰۰ میلیارد تومانی مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی که معادل چند هزار میلیارد تومان با قیمت‌های کنونی است منجر شد تا اصغر ابراهیمی اصل، مدیر عامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مقابل این فساد و رانت بزرگ که اکثر آن سهم عده‌ای فرصت‌طلب و متصل به کانون‌های ثروت و قدرت بود مقابله کند و با حمایت جدی و همه جانبه علی‌رضا طهماسبی، وزیر صنایع و معادن وقت و تلاش‌هایی که ایشان در دولت و توجیه نمایندگان مجلس به عمل آوردند با مصوبه مجلس این رانت بزرگ حذف شد اما طهماسبی و ابراهیمی اصل پس از مدتی از سمت خود برکنار شدند.

Share