Share

امیلی امرایی ونرگس جودکی، دو تن از روزنامه‌نگاران در ایران که در هفته‌های اخیر بازداشت شده بودند، یکشنبه ششم اسفند ماه ۱۳۹۱ آزاد شدند.

 

بر اساس گزارش‌های رسیده از تهران کیوان مهرگان، یکی دیگر از روزنامه‌نگارانی که اخیرا بازداشت شده بود نیز  روز شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۱ آزاد شد.

 

کیوان مهرگان نهم بهمن ماه جاری در جریان بازداشت دسته‌جمعی شماری از روزنامه‌نگاران نشریات بهار٬ شرق٬اعتماد و آسمان بازداشت شد.

 

امیلی امرایی و نرگس جودکی در تاریخ هشتم بهمن ماه ۱۳۹۱ به همراه دست‌کم ۱۰ تن از روزنامه‌نگاران نشریات اعتماد٬ شرق٬ بهار٬ آرمان و آسمان امروز در پی حضور هم‌زمان نیروهای امنیتی در این نشریات بازداشت شدند.

احسان مازندرانی، نسرین تخیری، ساسان آقایی، ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، پژمان موسوی، پوریا عالمی ، اکبر متجبی و صبا آذرپیک ۱۰ روزنامه‌نگاری هستند که در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند اما همچنان در زندان هستند

احسان مازندرانی، نسرین تخیری، ساسان آقایی، ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، پژمان موسوی، پوریا عالمی ، اکبر متجبی و صبا آذرپیک ۱۰ روزنامه‌نگاری هستند که در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند اما همچنان در زندان هستند.

 

غلام‌حسینی محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته  درباره روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده گفته بود: "ممکن است افرادی که تحقیقات آن‌ها تا روز دادگاه تمام شود، با قرار مناسب آزاد شوند." پیش از این مطهره شفیعی، علی دهقان، فاطمه ساغرچی، جواد دلیری، حسین یاغچی از زندان آزاد شده بودند.

 

بهمن و اسفند ماه سال جاری خورشیدی نزدیک به ۲۰ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شدند. وزارت اطلاعات ایران دلیل بازداشت این روزنامه‌نگاران را "همکاری آن‌ها با بی‌بی‌سی" اعلام کرده، اتهامی که از سوی این شبکه تلویزیونی رد شده است.

 

علی مطهری یکی از نمایندگان مجلس ایران ایجاد "فضای ناامنی در مطبوعات" را با توجه به نزدیک شدن به انتخابات‏ ریاست‌ جمهوری یازدهم در ایران "به صلاح کشور" ندانسته و گفته است: "تنها یک احضار کافی بود تا افراد مذکور بروند و خودشان را معرفی کنند و نیازی به این شکل بازداشت نبود."

 

وی با اعلام این‌که "گفته‌اند این خبرنگاران اطلاعاتی به شبکه بی‌بی‌سی می‌‏رساندند"، توضیح داده است: "این روزنامه‌نگاران واقعاً چه خبری را می‌توانند به بی‌بی‌سی برسانند که بی‌بی‌سی به آن دسترسی نداشته باشد."

در مقابل شمار بیشتری از نمایندگان مجلس ایران از بازداشت روزنامه‌نگاران پشتیبانی کرده‌اند.

 

دستگیری روزنامه‌نگاران در تهران، بازتاب جهانی وسیعی داشت و در همه رسانه‌های مهم کشورهای مختلف در این مورد خبرهایی منتشر شد. سازمان‌های مدافع حقوق بشر، عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز و دیده‌بان حقوق بشر نیز در این‌باره اطلاعیه صادر کرده‌اند.

 

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به این بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرد و با توجه به نزدیک بودن انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران آن را "تهدیدهایی با انگیزه سیاسی" خواند.

 

 

 

در همین زمینه:

بازداشت دو روزنامه‌نگار دیگر و اعتراض گزارشگران بدون مرز

Share