Share

در آستانه برگزاری دور بعدی مذاکرات پنج به اضافه یک، ۲۵۲نماینده مجلس ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که "قطار هسته‌ای ایران" در چارچوب "اهداف صلح‌آمیز" هرگز متوقف نخواهد شد.

 

به گزارش منابع خبری ایران، ۲۵۲ تن از نمایندگان مجلس نهم در جلسه علنی امروز یکشنبه ششم اسفندماه بیانیه‌ای در مورد دور بعدی مذاکرات بین ایران و کشورهای عضو ۱+۵ صادر کردند.

 

دور بعدی مذاکرات بین ایران و کشورهای عضو ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) در تاریخ هشتم اسفند (۲۶ فوریه) در شهر آلماتی قزاقستان برگزار می‌شود.

 

کشورهای غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بار‌ها این اتهام را رد کرده است.

 

 نمایندگان مجلس: تیم مذاکره‌کننده با جدیت از حقوق ملت ایران در چارچوب عهدنامه NPT و مقررات آژانس دفاع کند و هر گونه توافقی را بر مبنای این حقوق و منافع ملی صورت دهد"

 

نمایندگان مجلس در این بیانیه افزودند: آمریکا و هم پیمانان غربی واقعیت‌های هسته‌ای امروز جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و سیاست تقابل را به تعامل تغییر دهند.

 

نمایندگان مجلس خواستار آن شدند که تیم مذاکره‌کننده با جدیت از حقوق ملت ایران در چارچوب عهدنامه NPT و مقررات آژانس دفاع کند و هر گونه توافقی را بر مبنای این حقوق و منافع ملی صورت دهد.

 

۲۵۲ نماینده مجلس ایران ضمن خطاب قرار دادن دو کشور روسیه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند: انتظار می‌رود از زیاده‌خواهی‌ها و درخواست‌های غیرمنطقی آمریکا تبعیت نکنند و از اصول عهدنامه NPT به ویژه اصل چهارم که حق داشتن فناوری هسته‌ای را به اعضا می‌دهد، دفاع کنند و مخصوصاً با روش‌های جدید و "پلیسی کردن" عرصه اقتصاد جهانی توسط آمریکا مقابله کنند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در حال حاضر ایران بیش از ۱۰ هزار سانتریفوژ در بخش اصلی سایت نطنز در اصفهان برای غنی‌سازی با غلظت کمتر از چهار درصد در اختیار دارد. در تأسیسات اتمی "فردو" در نزدیکی قم نیز نزدیک ۳۰۰۰ سانتریفوژ برای غنی‌سازی اورانیوم با غلظتی تا ۲۰ درصد وجود دارد که می‌توان با افزایش غنای مواد حاصله، پیش‌زمینه تولید سلاح هسته‌ای را فراهم کرد.  آزمایش سانتریفوژهای جدید به جای انواع قدیمی که ایران خود آن‌ها را تولید کرده بود، از بیش از دو سال قبل در تأسیسات هسته‌ای آغاز شده است.

 

آخرین گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان، در مسکو برگزار شده بود. با وجود پیشنهاد گفت‌وگوهای مستقیم دولت آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ، تهران بر ادامه غنی‌سازی اصرار دارد. 

Share