Share

روزنامه ایران وابسته به دولت از حذف عبارت "استقبال از بهار" و جای‌گزینی عبارت "فصل همدلی" در تبلیغات نوروزی پایتخت از سوی شهرداری تهران خبر داد.

 

روزنامه ایران در شماره امروز خود دوشنبه هفتم اسفندماه در مطلبی با عنوان "آلرژی «بهار» به سازمان تحت امر قالیباف رسید" با اشاره به نامه‌ای ثبت‌شده در اتوماسیون اداری شهرداری تهران به تاریخ یکم اسفندماه نوشت، "معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در این نامه نوشته است در تمامی پوسترها، بروشورها، بنرها، بیلبوردها، تبلیغات محیطی و… که با عنوان «استقبال از بهار» جهت اطلاع‌رسانی برنامه‌های آموزشی و تبلیغاتی شهرداری به شهروندان ارائه می‌شود، به جای واژه «استقبال از بهار» از واژه «فصل همدلی» استفاده گردد و در هیچ‌یک از برنامه‌های مذکور از واژه قبلی استفاده نشود."

 

یک منبع آگاه در شهرداری با بیان این‌که "حلقه نزدیک به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران این تصمیم را گرفته‌"، گفته است: "برای رعایت جانب احتیاط، قرار شد که چنین نامه و دستوری با امضای مقامات ارشد و نزدیکان شهردار نباشد و به همین علت از یک مقام و مدیر میانی استفاده کردند."

 

وی با اشاره به این‌که "در طول چند ماه گذشته صد‌ها میلیون تومان برای طراحی و اجرای تبلیغات نوروزی و محیطی با مضمون «استقبال از بهار» هزینه شده است"، افزود: "با توجه به این دستور باید صد‌ها میلیون تومان دیگر برای طراحی و اجرای تبلیغات جدید صرف شود."

 

منتقدان محمود احمدی‌نژاد معتقدند عبارت "زنده باد بهار" شعار انتخاباتی اسفندیار رحیم مشایی، مشاور وی و نامزد احتمالی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در ۲۲ بهمن‌ماه سالگرد پیروزی انقلاب ایران با اشاره به جملاتی چون "خداوند بهار را وعده داده است" و "بیایید همه با هم به استقبال بهار برویم" در پایان سخنرانی خود سه بار از عبارت "زنده باد بهار" استفاده کرده بود.

 

همان روز تعدادی از هواداران وی که شماری از آن‌ها کفن بر تن کرده بودند با حمله به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با سردادن شعارهایی از جمله "زنده باد بهار" سخنرانی وی را در شهر قم، نیمه‌تمام گذاشتند.

 

منتقدان محمود احمدی‌نژاد معتقدند این عبارت، شعار انتخاباتی اسفندیار رحیم مشایی، مشاور وی و نامزد احتمالی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری است.

 

به کاربردن عبارت "زنده باد بهار" از سوی رئیس جمهور ایران، واکنش برخی از شخصیت‌ها از جمله اصولگرایان حکومتی در ایران را در پی داشت. آن‌ها این شعار را شعار تبلیغاتی "جریان انحرافی" برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم دانستند.

 

محمد کوثری، نماینده تهران با بیان این‌که "گفته می‌شود زنده باد بهار، شعار انتخاباتی فرد موسوم به لید حلقه انحرافی" است، گفت: "اگر شعاری که از سوی آقای احمدی‌نژاد بیش از سه مرتبه در بخش‌هایی از سخنرانی و خاتمه سخنانش تکرار شد، شعار نامزد دولت برای انتخابات آتی باشد، این امر تخلف قطعی و به نوعی مهندسی انتخابات است."

 

محمدحسین آصفری، یک نماینده اصولگرای مجلس نیز شعار "زنده باد بهار" را شعار انتخاباتی "جریان انحرافی" دانسته و گفته است: “سوءاستفاده از حضور گسترده مردم در چنین راهپیمایی‌هایی در واقع مصداق بارز خیانت به ملت و کشور است.”

 

همچنین عوض حیدرپور، نماینده دیگر مجلس نیز گفت: "شعارهایی مانند زنده باد بهار جایی در عالم سیاسی کشور ندارند."

 

با این وجود، مشایی، یک روز پس از سخنرانی احمدی‌نژاد گفت منظور وی از گفتن "زنده‌باد بهار" مهدی، امام دوازدهم شیعیان است. وی افزود: "اصلاً بحث تبلیغات انتخاباتی چه چیزی هست؟"

 

پیش از این در روز ۲۰ بهمن‌ماه، شماری از هواداران احمدی‌نژاد هنگام بازگشت وی از مصر با در دست داشتن پوسترهایی با این شعار از وی در تهران استقبال کردند.

 

رئیس‌جمهور ایران مهرماه سال جاری نیز در پایان سخنرانی خود در شصت‌وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه بار عبارت "زنده باد بهار" را تکرار کرده بود.

 

چندی پیش نیز در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، صفحه‌ای منسوب به اسنفدیار رحیم مشایی با شعار "زنده باد بهار" ایجاد شد.

 

 

Share