Share

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، شامل آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان امروز در آلماآتی قزاقستان آغاز شد.

 

به گزارش منابع خبری، این مذاکرات امروز و فردا، سه‌شنبه و چهارشنبه هشت و ۹ اسفند ادامه خواهد داشت.

 

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، سرپرست گروه مذاکره‌کننده ایرانی است. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز سرپرست گروه مذاکره‌کننده غربی است.

 

این مذاکرات به دلیل اصرار ایران به ادامه دادن برنامه هسته‌ای برگزار می‌شود. غرب می‌گوید نگران است که ایران در برنامه اتمی اهداف نظامی را دنبال کند، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند و می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش صرفا برای مقاصد غیرنظامی است.

 

ایران و قدرت‌های جهانی گفته‌اند در این مذاکرات پیشنهادهای تازه‌ای را مطرح خواهند کرد اما جزئیاتی از این پیشنهادها اعلام نکرده‌اند.

 

یکی از منابع دیپلماتیک نزدیک به گروه ۱+۵ گفته است این گروه در مذاکرات آلماآتی پیشنهاد می‌دهد که در صورت توقف غنی سازی ٢٠ درصدی اورانیوم و تعطیل شدن تأسیسات غنی‌سازی فردو، برخی تحریم‌‌های اعمال‌شده علیه ایران لغو خواهد شد

پیشتر منابع دیپلماتیک گفته بودند اگر ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیورم را متوقف کند، غرب حاضر است در این دور مذاکرات پیشنهاد لغو تحریم طلا و فلزات گران‌بها را به ایران بدهند. این پیشنهاد با استقبال ایران مواجه نشد.

 

همچنین آمریکا اعلام کرده است در صورتی که ایران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای‌اش گام‌هایی بردارد، غرب نیز تحریم‌ها علیه ایران را کاهش می‌دهد.

 

امروز نیز خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از منابع دیپلماتیک نزدیک به گروه ۱+۵ نوشته است این گروه در مذاکرات آلماآتی پیشنهاد می‌دهد که در صورت توقف غنی سازی ٢٠ درصدی اورانیوم و تعطیل شدن تأسیسات غنی‌سازی فردو، برخی تحریم‌‌های اعمال‌شده علیه ایران لغو خواهد شد.

 

این در حالی است که روز گذشته علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت: "در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی جمهوری اسلامی ایران، تمامی تحریم‌های تصویب‌شده علیه ایران باید لغو شود."

 

وی افزود: "(غربی‌ها) نباید انتظار داشته باشند که با وجود ادامه تحریم‌ها و فشار بر مردم ایران غنی‌سازی ۲۰ درصد هم متوقف شود، چرا که این اقدام کاملا غیرمنطقی است."

 

در همین حال برخی منابع می‌گویند ممکن است در این دور از مذاکرات، ایران و آمریکا گفت‌وگوهای دو جانبه‌ای نیز داشته باشند.

 

یک منبع ایرانی که نامش فاش نشده، به خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گفته است: "ایران انجام دیدارهای دو جانبه با اعضای گروه ۱+۵ را منتفی نمی‌داند."

 

ایالات متحده آمریکا چند روز پیش نیز از ایران خواست تا در حاشیه مذاکرات هسته‌ای در قزاقستان، با این کشور مذاکره و نشستی دو جانبه برگزار کند.

 

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز اواسط بهمن امسال گفته بود ایالات متحده آماده مذاکره مستقیم با ایران است. به گفته بایدن، این مذاکرات زمانی انجام خواهد شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواهان مذاکره باشد.

 

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، هفته پیش طرح مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد و گفت عده‌ای از روی "ساده‌لوحی یا غرض" از پیشنهاد مذاکره آمریکا خوشحال می‌شوند.

 

به گفته رهبر ایران "مذاکره و فشار دو راه جداگانه هستند و ملت ایران قبول نمی‌کند که زیر فشار و تهدید با تهدیدکننده مذاکره کند."

 

روابط دیپلماتیک ایران و ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۸ خورشیدی) که حکومت پهلوی سقوط کرد، و حکومت جمهوری اسلامی برقرار شد، قطع شده است.

 

 

Share